Sigurno ste od nekoga čuli da je danas “udarilo” prvo džemre, ali znate li šta to znači?
Mi smo o ovoj pojavi odnosno narodnom vjerovanju razgovarali sa meteorologom Nedimom Sladićem. Ističe da upravo zbog toga što je narodno vjerovanje, u modernoj nauci neće naići na odobravanje svih s obzirom na to da će ga neki tumačiti kao kvazivjerovanje, a neki kao korisni indikator opservacija koje su se prikupljale kroz određeni vremenski period koji je duži od nekoliko desetljeća.
“Upravo tako naši preci su došli do toga da mogu odrediti prosječan dan kada se javljaju ta tri džemreta odnosno kada tri puta topla zračna struja, što i jeste značenje džemreta, udara u ova tri entiteta. Najprije u zrak 19. februara u vidu toplog vjetra, odnosno tople zračne struje koja dominira odreženim područjem. 26. februara je ono koje udara u vodu, kada se smatra da više voda ne može lediti i nakon toga ono zadnje udara petog marta, odnosno onda kada se smatra da zemlja više ne može mrznuti. Naravno ovo sve moramo uzeti sa rezervom jer će situacija iz godine u godine varirati u odnosu na mnoge faktore”, ističe naš sagovornik Nedim Sladić.
Za kraj je istakao da su ovo samo pokazatelji i da se oni moraju tumačiti sa “zrnom soli”. Ovo je svakako veoma koristan, ali sa druge strane i nesiguran način prikupljanja podataka, pa se tako sve uzima sa određenom dozom opreza.
Ali svakako meteorolog Sladić nam je ovim objašnjenjem mnogo pomogao, da sljedeći put znamo šta znači kada se kaže da je “udarilo prvo džemre”.
M.P.