Na stranici „Baze podataka“ imate pristup različitim bazama podataka koje sadrže bogatstvo informacija iz raznih izvora. Možete pretraživati baze podataka po temama, ključnim riječima ili autorima i pronaći relevantne resurse za vaše potrebe.
BAZA KORISNIKA
MREŽA ZA IZGRADNJU MIRA | PROJEKAT: SNAGA LOKALNOG
Izvor: https://organizacije.snagalokalnog.ba
Na portalu Snaga lokalnog možete se povezati s drugim registrovanim korisnicima koji traže nove mogućnosti za saradnju na projektima ili poslovanju. Registracija je brza i jednostavna, a lista dostupnih korisnika je pregledna i ažurirana. Ovo je idealno mjesto za proširenje vaše mreže kontakata i pronalaženje potencijalnih partnera koji dijele vaše ciljeve i interese.
BAZA DONATORA
MREŽA ZA IZGRADNJU MIRA
Izvor: https://donatori.snagalokalnog.ba
Za one koji imaju potrebu za finansijskom podrškom, postoji elektronska baza podataka koja sadrži informacije o različitim donatorima i njihovim kriterijumima. Takođe, možete pratiti aktuelne pozive na projekte koji se odnose na vašu oblast rada. Ovo je dobar način da pronađete odgovarajuće izvore finansiranja za vaše ideje i aktivnosti.
RESURSNA BAZA
MREŽA ZA IZGRADNJU MIRA | PROJEKAT: SNAGA LOKALNOG
Izvor: https://resursi.snagalokalnog.ba/
Resursna baza je online platforma koja Vam omogućava da pregledate, preuzmete i dodate dokumente koji se odnose na različite oblasti djelovanja. Takođe, možete pronaći i kontaktirati eksperte_tice koji_e imaju znanje i iskustvo u tim oblastima. Resursna baza je namijenjena samo registrovanim korisnicima koji_e se mogu prijaviti sa svojim korisničkim imenom i lozinkom.
JEDINSTVENA BAZA GRAĐANSKIH & EKOLOŠKIH INICIJATIVA U BIH
MREŽA ZA IZGRADNJU MIRA | PROJEKAT: SNAGA LOKALNOG
Izvor: https://snagalokalnog.ba/mapas/
Projekat Snaga lokalnog je izradio jedinstvenu bazu građanskih i ekoloških inicijativa u Bosni i Hercegovini, koja sadrži informacije o više od 200 organizacija, grupa i pokreta koji se bave različitim društvenim i ekološkim pitanjima. Cilj projekta je da poveže, osnaži i promoviše aktivizam na lokalnom nivou, kao i da podstakne saradnju i razmjenu iskustava među inicijativama. Baza je dostupna na web stranici projekta, gdje se mogu pretraživati inicijative po kategorijama, lokacijama, ciljevima i aktivnostima. Baza je namijenjena svima koji žele da saznaju više o građanskom i ekološkom angažmanu u BiH, kao i da se uključe u neku od inicijativa.
BAZA SUDSKI UTVRĐENIH ČINJENICA O RATU U BIH
Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH)
Izvor: https://ratnizlocin.detektor.ba/
Baza sudski utvrđenih činjenica je projekat Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine koji se u periodu od aprila 2021. godine do marta 2023. realizuje uz podršku Fonda za demokratiju Ujedinjenih nacija. Cilj projekta je stvoriti izvore informacija zasnovane na činjenicama koji se mogu koristiti u obrazovne i informativne svrhe, što će doprinijeti borbi protiv dezinformacija i poboljšanju medijske pismenosti.
INSTITUCIJA OMBUDSMENA ZA LJUDSKA PRAVA BIH
INSTITUCIJA OMBUDSMENA/OMBUDSMANA ZA LJUDSKA PRAVA BOSNE I HERCEGOVINE
ИНСТИТУЦИЈА ОМБУДСМЕНА/ОМБУДСМАНА ЗА ЉУДСКА ПРАВА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
KLIKNITE OVDJE ZA VIŠE INFORMACIJA
Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH razmatra predmete koji se odnose na slabo funkcioniranje ili na povredu ljudskih prava počinjenu od strane bilo kojeg organa Bosne i Hercegovine, njenih Entiteta i Brčko Distrikta. Predmeti se formiraju na osnovu pojedinačnih žalbi pravnih ili fizičkih lica ili ex officio.
SPISAK SIGURNIH KUĆA U BIH
KLIKNITE OVDJE ZA VIŠE INFORMACIJA
Na teritoriji BiH postoji osam sigurnih kuća. Na području Federacije BiH ima šest sigurnih kuća za smještaj žrtava nasilja u porodici. One djeluju u okviru nevladinih organizacija: Fondacija lokalne demokratije; Sarajevo, Medica, Zenica; Vive Žene, Tuzla; Žene sa Une, Bihać i Žena BiH, Mostar. U Republici Srpskoj djeluju tri sigurne kuće pri nevladinim organizacijama Budućnost, Modriča; Udružene žene, Banja Luka i Fondacija Lara, Bijeljina.
BOSANSKA KNJIGA MRTVIH
ISTRAŽIVAČKO DOKUMENTACIONI CENTAR (IDC)
Izvor: http://www.mnemos.ba/
„Bosanska knjiga mrtvih je spomenik ljudima iz Bosne i Hercegovine koji su izgubili život ili nestali u ratu od 1991. do 1995. godine. Jedini je zajednički spomenik stradalim i nestalim državljanima Bosne i Hercegovine, nezavisno od njihove vere i nacionalne pripadnosti. Istraživačko-dokumentacioni centar (IDC) je uložio veliki napor da prikupi, objedini, uporedi i sistematizuje podatke o stradalim i nestalim iz 700 izvora, među kojima značajno mesto zauzima dokumentacija nekadašnje Državne komisije Bosne i Hercegovine za prikupljanje činjenica o ratnim zločinima.“
BOSANSKI ATLAS RATNIH ZLOČINA
ISTRAŽIVAČKO DOKUMENTACIONI CENTAR (IDC)
Izvor: http://www.mnemos.ba/ba/home/Atlas
Digitalni Atlas je rezultat dugogodišnjeg obimnog rada u polju dokumentovanja ratnih zločina počinjenih na teritoriji Republike Bosne I Hercegovine. Atlas je, prije svega, proizvod projekta „Ljudski gubici u Bosni i Hercegovini 1991-1995“, koji predstavlja osnovu svih istraživačkih projekata IDC-a. Informacije predstavljene na Google Earth karti dolaze iz niza drugih programskih projekata IDC-a, između ostalog to su Pozitivne priče, Sjećanja i spomen-obilježja, Javne debate o spriječavanju sukoba, Monitoring suđenja za ratne zločine i brojne druge aktivnosti.
BAZE PODATAKA
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
Izvor: https://cin.ba/baze-podataka/
Na ovoj stranici možete pronaći baze podataka koje sadrže hiljade provjerenih informacija i autentičnih dokumenata koje institucije nastoje sakriti od javnosti. One omogućavaju građanima da se brzo informišu o različitim oblastima, ali i da dođu do podataka kojima često nemaju pristup. Ove baze doprinose transparentnom radu vlasti i javnih organa te sprečavanju korupcije.Rječnik osnovnih ustavnih pojmova BiH
“Bosnia and Herzegovina, the Constitution and EU Accession. An Academic Platform for Discussing the Options”
Izvor: https://www.pfsa.unsa.ba
Publikacija „Rječnik osnovnih ustavnih pojmova u BiH“ sadrži 35 osnovnih pojmova ustavnog prava BiH. Svi pojmovi rezultat su zajedničkog rada malih timova od dva ili više predstavnika različitih univerziteta. Osim pojmovnika na zvaničnim jezicima u BiH, publikacija sadrži i engleski prevod, što čini osnovne ustavne pojmove dostupne i strancima. Rječnik može biti koristan alat i prva polazna tačka za međunarodnog aktivistu za ljudska prava, novoimenovanog diplomatu u BiH, entuzijastu zainteresovanog za domaće ustavno pravo ili samo zainteresiranog i kritičnog građanina.