Mnogi mladi u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, na Kosovu i u Srbiji imaju vrlo slabo znanje o pravno priznatim genocidima u našoj regiji. Te teme rijetko ulaze u školske programe, a u javnom diskursu često ih prate dezinformacije, trivijalizacija ili čak negiranje, ponekad i od strane visokih dužnosnika. U takvom okruženju kulturne memorije i povijesnog znanja, mladima nedostaje kontinuirano razumijevanje prošlosti i alati za kritičko suočavanje s govorom mržnje. Zbog važnosti tematike, People in Need zajedno s partnerima Savez Roma u Republici Hrvatskoj “Kali Sara” i Inicijativom mladih za ljudska prava iz BiH započeo projekt “Osnaživanje mladih kroz povijest”.
©Foto: People in Need Georgia
Suvremeno obrazovanje o genocidima ključno je za sprječavanje ponavljanja povijesnih tragedija jer pomaže mladima razumjeti mehanizme govora mržnje i totalitarnih režima te razviti osjećaj odgovornosti za zaštitu ljudskih prava i jačanje demokracije.
Zbog važnosti tematike da približimo mladima, u četiri zemlje Zapadnog Balkana, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu i Srbiji, započeo je inovativni projekt “Osnaživanje mladih kroz povijest”, usmjeren na produbljivanje razumijevanja tri mračna događaja 20. stoljeća: Holokausta, ratnog genocida nad Romima (Samudaripen) i genocida u Srebrenici.
Tijekom naredne dvije godine, projekt će inovativnim pristupom okupiti edukatore, povjesničare, aktiviste i mlade iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova i Srbije s ciljem izrade suvremenih nastavnih materijala i jačanja kulture sjećanja na tri pravno priznata genocida u našem regionu.
Poziv za sudjelovanje u radionicama izrade edukativnih materijala
Ovim putem pozivamo sve edukatore/ice, profesore/ice, nastavnike/ce, aktiviste/kinje i omladinske radnike/ice s barem dvije godine iskustva u radu s mladima da se pridruže razvoju i testiranju materijala.
Zajednički ćemo razviti inovativne edukativne materijale – interaktivne lekcije temeljene na dokumentarnim filmovima, grafičke romane koji dočaravaju priče preživjelih te module sa svjedočanstvima – kako bismo ojačali sjećanje na ove važne teme i prenijeli ih novim generacijama.
Kroz projekt sudionici/ce će dobiti pristup suvremenim EU metodologijama Jedan svijet u školama (One World in Schools) i Priče o nepravdi (Stories of Injustice), osposobiti se za senzibilno i participativno poučavanje o Holokaustu, Samudaripenu i genocidu u Srebrenici te razviti vještine za poticanje kritičkog razmišljanja i borbu protiv dezinformacija.
Osim radionica u Prištini i Sarajevu, ostvarit ćemo priliku za testiranje materijala u lokalnim sredinama te, za najaktivnije sudionike, posjete memorijalima u Zagrebu, Pragu i Auschwitz-Birkenau, čime ćemo dodatno učvrstiti zajedničku povijesnu perspektivu.
Vaše iskustvo, znanje i entuzijazam mogu postati pokretač trajnih promjena u regiji. Pridružite nam se i zajedno gradimo tolerantniji, kritički osnažen Balkan kojim mladi ponosno nose svjetionik sjećanja i vrijednosti ljudskih prava.
Prijave su otvorene do 3.6.2025., a broj sudionika/ca je ograničen. Prijaviti se možete na linku a o više informacija možete se obratiti putem emaila: yehproject25@gmail.com .
Umrežavanjem edukatora, projekt osigurava nastavak aktivnosti i nakon svoje formalne završnice. Objavit će se izvještaj o najboljim praksama, a cjelokupni nastavni paket bit će dostupan školama i organizacijama diljem Europe.
Važnost metodologije Jedan svijet u školama
Jedan svijet u školama (One World in Schools – OWIS) je inovativna obrazovna metodologija koja koristi dokumentarne filmove i prateće aktivnosti za edukaciju i osnaživanje nove generacije aktivnih građana. Kombinirajući kritičko razmišljanje i građanski angažman s vizualnom snagom filma, OWIS se koristi u 14 zemalja širom svijeta. Razvila ga je češka organizacija People in Need 2001. godine kao nastavak istoimenog festivala dokumentarnih filmova o ljudskim pravima. OWIS radionice približava mladima, omladinskim radnicima i nastavnicima razne teme putem dokumentarnih filmova te popratnih priručnika i obrazovnih aktivnosti.

4.jpg – Community-based media literacy initiatives (© Tiruhi Petrosyan)
Interaktivne metode poučavanja, poput filmova i grupnih diskusija, višestruko poboljšavaju zadržavanje znanja i angažman, dok koncept “edutainmenta” spajanjem obrazovanja i zabave potiče trajnu zainteresiranost i kreativnost mladih.
Stotinu srednjoškolskih nastavnika, odgajatelja najprije će pohađati radionice metodologija Jedan svijet u školama – (One World in Schools – OWIS), koja dokumentarnim filmovima potiče kritičko razmišljanje, te Priče o nepravdi (Stories of Injustice), koja kroz svjedočanstva preživjelih unosi autentične ljudske priče u učionice. Obje metodologije naglašavaju aktivno učenje, medijsku pismenost i rodne perspektive u iskustvima progona.
Mladi u dobi od 15 do 24 godine imat će priliku da sudjeluje u OWIS predavanjima, nakon čega slijede posjete mjestima stradanja, memorijalnim centrima i spomen-obilježjima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Srbiji, Poljskoj I Českoj, gdje će mladi osjetiti kako konkretna mjesta pretvaraju apstraktnu povijest u snažno osobno iskustvo.
Ovaj projekt implementira internacionalna organizacija People in Need zajedno s partnerima Savez Roma u Republici Hrvatskoj “Kali Sara” i Inicijativom mladih za ljudska prava iz BiH.
Projekt je financiran sredstvima Europske unije iz programa EU za građanstvo, ravnopravnost, prava i vrijednosti (CERV). Stavovi i mišljenja izneseni u ovom tekstu pripadaju isključivo autorima i ne odražavaju nužno stavove Europske unije. Europska unija niti tijelo koje dodjeljuje sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Author: PIN