Od Udruženja Pomozi.ba navikli smo samo na pozitivne priče, humanost, solidarnost i ni ovaj put nije drugačije. Riječ je o projektu Rescue Paws. Ovu inicijativu pokrenulo je Udruženje Pomozi.ba nakon katastrofalnih poplava u Jablanici 2024. godine, koje su odnijele 19 života. Tragični događaji su, između ostalog, ukazali na ozbiljan nedostatak u sistemu odgovora na vanredne situacije – posebno na izostanak obučenih potražnih pasa koji bi odmah mogli reagovati u potragama za nestalim osobama, što je standardna praksa u mnogim državama.
I dok vlast ništa nije uradila kada je u pitanju ovaj nedostatak, Pomozi.ba je pokrenulo projekat Rescue Paws, koji operativno vodi Vatrogasno društvo Vogošća, s ciljem da Bosna i Hercegovina po prvi put u istoriji dobije službeno licencirane potražne pse i njihove vodiče – certificirane prema međunarodnim standardima IRO (International Rescue Dog Organisation), koje priznaju UN i INSARAG.
O ovom projektu razgovarali smo sa Davorinom Sekulićem, koordinatorom na projektu Rescue Paws.

Šta predstavlja Centar za spasilačke pse i koliko je značajan ovaj projekat?
Projekat okuplja šest timova – po jedan pas i jedan vodič iz različitih dijelova BiH – koji intenzivno treniraju kako bi u oktobru 2025. pristupili zvaničnom IRO ispitu. Uspjehom na tom ispitu, BiH bi prvi put imala timove koji su zvanično spremni da učestvuju u nacionalnim i međunarodnim misijama traganja i spašavanja u ruševinama i prirodi. Rescue Paws ne samo da popunjava važnu prazninu u sistemu zaštite i spašavanja, već postavlja temelje za razvoj održivog sistema obučenih K9 timova u BiH – koji će biti u službi svih spasilačkih struktura u zemlji, a po potrebi i u inostranstvu. Posebnu vrijednost projektu daje činjenica da obuku vodi zajedno sa koleginicom Ivanom Gajić i Dejan Ševković, jedan od najiskusnijih trenera potražnih pasa u regiji, čiji je pas Mala (poznata kao “Ikona”) prije samo dva mjeseca pronašao nestalu djevojčicu Dunju u Ubu – spasilački podvig koji je obišao cijeli region i svijet.

Kako se došlo na ideju da se gradi Centar za spasilačke pse?
Jedan od ključnih elemenata u obuci potražnih pasa za pretragu u ruševinama je adekvatno opremljen poligon – mjesto koje simulira stvarne uslove nesreća i koje mora ispunjavati tehničke zahtjeve propisane međunarodnim IRO standardima. Takvi centri omogućavaju psima i vodičima da treniraju u realnim, ali kontrolisanim uslovima i na taj način se pripreme za situacije poput zemljotresa, eksplozija i sličnih katastrofa. Nažalost, Bosna i Hercegovina trenutno nema nijedan takav specijalizirani centar. Zbog toga su timovi koji žele ozbiljno raditi na edukaciji svojih pasa prisiljeni ići u inostranstvo, što iziskuje dodatne troškove i logistiku.
Upravo iz te potrebe je nastala ideja da izgradimo prvi Centar za spasilačke pse u BiH, sa posebnim poligonom za obuku u ruševinama i dodatnim prostorima za rad na poslušnosti i drugim vještinama. Ovaj centar ne bi koristili samo timovi iz projekta Rescue Paws, već bi bio dostupan i drugim spasilačkim službama, organizacijama i vodičima pasa koji žele raditi prema međunarodnim standardima.

Ovom prilikom želimo posebno zahvaliti kompaniji Bosman, koja je prepoznala značaj ove ideje i besplatno ustupila prostor za gradnju centra u mjestu Srednje. Naš cilj je da ovaj centar bude najbolji i najsavremeniji u BiH, ali da bismo to ostvarili, potrebna nam je dodatna podrška drugih kompanija, donatora i institucija. Centar za spasilačke pse gradi se u Srednjem, na lokaciji nekadašnjeg kamenoloma koji više nije u funkciji. Upravo zbog svog terena, prirodnih prepreka i izolovanosti od naseljenih područja, ova lokacija je idealna za izgradnju poligona za obuku pasa u ruševinama, jer omogućava simulaciju stvarnih uslova potrage bez rizika za okolinu.
Centar će biti izgrađivan u fazama. U prvoj fazi planirana je izgradnja trenažne ruševine i poligona za poslušnost, koji će zadovoljiti V, A i B nivo po IRO standardima – to su osnovni i srednji nivoi koji su preduslov za dalje licenciranje pasa i vodiča.
U drugoj fazi planiramo izgradnju kompleksne ruševine koja će ispunjavati najviši međunarodni standard – MRT (Mission Readiness Test). To je ključna infrastruktura za sve one koji žele polagati najzahtjevnije testove i pripremati se za angažman u međunarodnim misijama spašavanja.
Pored toga, u planu su i smještajni kapaciteti za timove na obuci, kao i dodatni sadržaji kako bi sve bilo objedinjeno na jednom mjestu – od prostora za edukaciju, skladišta opreme, do prostora za pse.
Važno je naglasiti da u Centru, kao ni u samom projektu, nema zaposlenih osoba. Svi koji učestvuju – vodiči, instruktori, logistika – rade isključivo volonterski. Radi se o ljudima koji su već dio spasilačkih službi i svoje slobodno vrijeme – kojeg ionako imaju malo – troše na treninge, edukaciju i razvoj, kako bi bili spremni pomoći kada je to najpotrebnije.
To je ono što ovaj projekat čini posebnim – jer se iza svega ne krije zarada, već ljubav prema psima, spremnost na žrtvu i istinska posvećenost spašavanju života. A to se, zaista, ne može platiti novcem.

Koliko su značajni spasilački psi, njih se uvijek sjetimo tek kada se desi neka prirodna katastrofa?
Nažalost, potražni psi se najčešće spominju tek kada se desi tragedija – zemljotres, poplava, nestanak osobe, klizište. Ali njihova vrijednost je neprocjenjiva upravo u tim najkritičnijim trenucima kada minute odlučuju o životu i smrti. Potražni pas može u nekoliko minuta pretražiti teren koji bi ljudima trebao satima, pa i danima.
Ono što ljudi često zaboravljaju jeste da takav pas nije slučajnost, već rezultat godina svakodnevnog treninga, odricanja i posvećenosti vodiča. Psi ne mogu raditi bez svojih vodiča, a vodiči ne mogu bez stalne obuke i opreme. Zato su ovakvi projekti kao što je Rescue Paws ključni – jer stvaraju timove koji su spremni reagovati odmah, stručno i efikasno.
Značaj ovih pasa nije samo u traganju – oni su simbol nade, jer često predstavljaju posljednju šansu da neko bude pronađen živ. I zato ne smijemo čekati nesreću da bi ih prepoznali – moramo ulagati u njih stalno, jer njihova spremnost spašava živote.
