Pčele su male, ali izuzetno važne životinje koje igraju ključnu ulogu u našoj prirodi i proizvodnji hrane. Njihova važnost prepoznata je kroz mnoge istorijske i savremene inicijative, a njihova zaštita izaziva globalni interes.
Zašto je važan Svjetski dan pčela? Na današnji dan, 20. maja, obilježavamo njihov značaj u čast Antonu Janši, slovenskom pčelaru i pioniru modernog pčelarstva rođenom 1734. godine. Janša je svojim radom i spisima, poput “Rasprave o rođenju pčela” iz 1771., značajno doprinio razvoju pčelarstva, a njegov rad bio je od obuhvatnog značaja za cijelo carstvo. Često je isticanje njegovih zasluga povezano i sa simbolikom održavanja pčela u proljetnim mjesecima, kada priroda buja, a razvoj pčela i biljaka doseže vrhunac.
Pčele ne čine važan dio prirodnog ekosistema samo u šumama i selima. Sve više se promoviše urbano pčelarstvo, jer pčele oprašuju čak 85 vrsta cvjetnih biljaka. Održavanje košnica na krovovima zgrada, parkovima ili vrtovima ne samo da pomaže očuvanju pčela, već i obogaćuje urbane zelene površine i povećava raznolikost biljnog svijeta u urbanim sredinama.
Kako možemo pomoći pčelama? Sadnjom medonosnih biljaka poput lipe, divlje trešnje, lijeske ili cvijeća poput američkih jagoda, možemo poboljšati njihovu potražnju za nektarom i peludi. Također, podržavanjem lokalnih pčelara, učestvovanjem u javnim natječajima i finansiranjem očuvanja pčelinjih fondova, možemo direktno utjecati na očuvanje ove važne vrste. Na primjer, u Krapinsko-zagorskoj županiji, putem natječaja i podrške, očuvano je gotovo 18.000 košnica, a proizvodnja meda doseže i do preko 600.000 kg godišnje, pri čemu je bagremov med zaštićen oznakom izvornosti na EU razini.
Šta sve znamo o pčelama? Iako ih je gotovo 20.000 vrsta širom svijeta, većina oprašivača je divlja i nepoznata široj javnosti. Pobrinite se da znate da oprašivači doprinose 35% svjetske proizvodnje hrane i oprašuju gotovo 90% najvažnijih biljaka za prehranu ljudi. Međutim, opadanje pčela, insektica i drugih oprašivača u mnogim područjima ugrožava sigurnost hrane, zdravlje i prirodnu raznolikost.
U urbanim sredinama, pčele doprinose zdravijem i raznovrsnijem životu. Učestvovanjem u urbanom pčelarstvu, možete lično doprinijeti očuvanju ove važne vrste. Njihova prisutnost i zaštita postali su simboli zdravije i održivije budućnosti.
Obilježavanje Svjetskog dana pčela podsjeća nas da i najmanje promjene i akcije mogu imati veliki uticaj na cijeli ekosistem te da je očuvanje pčela kolektivna odgovornost svih nas.
Zašto Mreža za izgradnju mira sa posebnom pažnjom čuva ovaj dan? Idejni osnivač Mreže za izgradnju mira Goran Bubalo, izuzetno se zalagao za promovisanje značaja postojanja pčela i vjerovao je svim bićem da su pčele prva stavka koju treba sačuvati na putu mira i opstanka svijeta. U Goranovu čast, posthumno je pokrenuta inicijativa da se u sjećanje na njega zasadi nekoliko medonosnih vrsta drveća, nadamo se da će ova inicijativa trajati i dalje i da će kroz ove priče živjeti sve dobro što ostavljamo za budućnost naših generacija i u znak poštovanja prema svim pčelama radilicama.