Close Menu
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Facebook X (Twitter) Instagram
U TRENDU
  • Svečano otvaranje Barakah Charity Community Centra, 09.07.2025
  • Novi intetivni kurs Rosen Metode
  • Webinar na temu ‘’O društvenim medijima u procesu aplikacije na američke univerzitete’’
  • Održan trening „Turizam iz ženske perspektive“, Feministička tura i art radionica
  • Prvi korak ka društvu koje nikoga ne ostavlja po strani: BiH uskoro dobiva prve omladinske koordinatore/ice za inkluziju za NEET mlade
  • SREBRENICA: TRI DECENIJE POSLIJE GENOCIDA
  • Ferijalna praksa za učenike srednjih škola – poziv poslodavcima iz RS-a za saradnju
  • U Velikoj Kladuši otvoren je prostor za ideje, kreativnost i zajedničko djelovanje!
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
Članci i publikacije

Šta će ulazak Hrvatske u Schengen značiti za građane BiH

28.11.2022Nema komentara
Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Republika Hrvatska uskoro ulazi u Schengen zonu. Konačnu odluku donijet će 22 države članice Unije, članice šengenskog prostora, na sastanku 9. decembra. To će značiti i određene promjene prilikom prelaska granice, a najavljeno je i skoro uvođenje sistema Etias. Šta će to značiti za bh. državljane istražila je Sanela Dujković.

Pripremu susjedne zemlje za ulazak u Schengen prostor osjetili su građani Bosne i Hercegovine koji već nekoliko godina duže čekaju na graničnim prijelazima na kojima su pojačane kontrole. Ove godine najviše su se žalili prijevoznici koji izvoze robu u Evropsku uniju.

“Republika Hrvatska radi pripreme za ulazak u Schengen i u tom kontekstu su tokom 2022. godine vršili pojačan nadzor, kako same dokumentacije, tako i roba koje ulaze u Evropsku uniju i za očekivati je vjerovatno da će od početka iduće godine biti i kolona i dužih čekanja prilikom ulaska u R. Hrvatsku, međutim to je isključivo zbog činjenice da carinska služba R. Hrvatske ima duže i konkretnije provjere”, pojansio nam je Ratko Kovačević iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Kada je riječ o graničnoj kontroli osobnih dokumenata, iako je srodna agencija, Granična policija BiH je bez posebnih savjeta i uputa za svoje građane.

“Iz dosadašnjeg iskustva, kada govorimo o schengenskom prostoru, gdje putuju državljani BiH, to je svakodnevica, Slovenija, Mađarska i druge zemlje, a sama činjenica da sada ispunjavaju uvjete ulaska u navedene zemlje ukazuje da će pod istim uvjetima moći putovati i u Hrvatsku nakon njezina pristupanja Schengenu”, izjavila je Franka Vican iz Granične policije BiH.

Ipak djelimičnih promjena će biti.

Jedna od njih je ulazni i izlazni pečat u putnom dokumentu koji više neće biti u nadležnosti policije u Sloveniji, već MUP-a Republike Hrvatske.

“Ukoliko Republika Hrvatska bude dio schengenskog prostora tada se to smatra jednim područjem i ulazni, odnosno izlazni pečat, u putovnici dobit će na bosansko-hrvatskoj granici i građani BiH će moći boraviti, kada govorimo o turističkim posjetima, 90 unutar 180 dana kako je to bilo i ranije”, pojasnio je Tomislav Kufner, voditelj Službe za susjedne zemlje MUP-a Hrvatske.

Konkretnije promjene za građane BiH donijet će Etias sistem. Šta to podrazumijeva?
Konkretnije promjene za građane BiH prilikom prelaska vanjske granice EU odnose se na uvođenje Etias informacionog sistema, koje je nekoliko puta bilo odgođeno.

Ako se uvede, građani koji nemaju državljanstvo neke od zemalja članica EU, morat će prije putovanja elektronski popuniti najavu za šta će morati izdvojiti sedam eura. U najavu će unositi lične i podatke o putnoj ispravi, a odgovorit će i na pitanja: Da li su ranije boravili u EU i jesu li kažnjavani?

“U najvećem broju slučajeva odgovor će zaprimiti odmah. Ono što je bitno naglasiti je da će dobiti potvrdu da mogu pristupiti graničnoj kontroli, što ne znači nužno da će im biti odbijen ulazak. Uvjeti ulaska se određuju na samom graničnom prijelazu, tek kada fizički dođu na granični prijelaz između BiH i Hrvatske”, pojasnio je voditelj Službe za susjedne zemlje MUP-a Hrvatske.

Odluku o Etias informacionom sistemu (European Travel Information and Authorisation System) će donijeti nadležna tijela Evropske unije, a mnogi smatraju da nema neke velike logike za novi trošak građanima u visini od sedam eura jer Etias odobrenje nije viza.

Eventualni ulazak Hrvatske u Schengen zonu mogao bi donijeti neke pogodnosti za naše građane. Prije svega to se odnosi na zračni promet jer pasoška kontrola unutar Hrvatske neće podrazumijevati novu pasošku kontrolu u nekoj drugoj zemlji unutar Schengen zone. Isto se odnosi na gužve na graničnim prijelazima tokom ljetne turističke sezone ili praznika jer više neće biti duplih zadržavanja na granici između BiH i Hrvatske i na granici između Hrvatske i Slovenije.

impulsportal.net

Share. Facebook Twitter LinkedIn Telegram Email

Možda Vas i ovo interesuje

Prvi korak ka društvu koje nikoga ne ostavlja po strani: BiH uskoro dobiva prve omladinske koordinatore/ice za inkluziju za NEET mlade

07.07.2025

SREBRENICA: TRI DECENIJE POSLIJE GENOCIDA

07.07.2025

Sarajevo uvršteno među 50 gradova s najboljom hranom na svijetu

07.07.2025

“Mikrobilje u vrtiću – Razvoj zdravih prehrambenih navika” – UG “Nada”

05.07.2025

Deblji kraj zelene tranzicije: UKRAJINSKE I BALKANSKE SIROVINE NA IZVOLITE MOĆNIM SILAMA SVIJETA

05.07.2025

Hayd u Park 15 Epizoda 07

05.07.2025
Najnoviji članci

Svečano otvaranje Barakah Charity Community Centra, 09.07.2025

08.07.2025

Novi intetivni kurs Rosen Metode

07.07.2025

Webinar na temu ‘’O društvenim medijima u procesu aplikacije na američke univerzitete’’

07.07.2025

Održan trening „Turizam iz ženske perspektive“, Feministička tura i art radionica

07.07.2025
Ne propustite
Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira

Svečano otvaranje Barakah Charity Community Centra, 09.07.2025

08.07.2025

Pozivamo vas na svečano otvaranje Barakah Charity Community Centra, koje će se održati u srijedu,…

FRA MIRKO MAJDANDŽIĆ: Mora se raditi na očuvanju mira, rat je za mnoge biznis (FOTO, VIDEO)

07.07.2025

MIROVNA NAGRADA „GORAN BUBALO“ 2025. JAVNI POZIV ZA NOMINACIJE

05.07.2025

STIGAO JUL SA NOVIM POSKUPLJENJIMA, SINDIKALNA POTROŠAČKA KORPA  ZA MAJ 3178 KM

01.07.2025

Mreža Mira Newsletter

Dnevni sažetak informacija sa web stranice Mreže za izgradnju mira


    Please prove you are human by selecting the heart.

    Udruženje mreža za izgradnju mira
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    • Tim Mreže mira
    • Članice
    • Strateški dokumenti
    • Upravna tijela
    Podržite naš rad, naš račun je 1541802011289109
    © 2025 Mreža Mira. Developed by nBTA.
    Unless otherwise stated, content on the website is licenced under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.