Čitanje manje poznatih knjiga može biti pravo otkriće, otvarajući vrata novim svjetovima, idejama i stilovima, a možda među njima pronađete i svog novog omiljenog pisca ili spisateljicu
U svijetu književnosti postoji mnogo dragulja koji su manje poznati, ali su svakako vrijedni pažnje. Ove knjige nude jedinstvena i duboka iskustva čitanja, istražujući širok spektar tema i stilova s dubinom i sofisticiranošću. Evo deset manje poznatih knjiga koje bi svako trebao pročitati barem jednom u životu:
“Stoner” Džona Vilijamsa – Ovaj roman prati život Williama Stonera, dječaka sa farme koji postaje profesor književnosti na Univerzitetu u Misuriju. Uprkos brojnim ličnim i profesionalnim izazovima, Stoner pronalazi utjehu i svrhu u svom poslu i odnosima. Roman je hvaljen zbog svog dubokog istraživanja ljudskog iskustva i tihe otpornosti glavnog junaka.
“Gilead” Marilynne Robinson – Smješten u 1950-te, “Gilead” je roman napisan u obliku dugog pisma ostarjelog propovjednika, Johna Amesa, svom mladom sinu. Ames razmišlja o svom životu, svojoj vjeri i odnosu sa mnogo mlađom ženom svog prijatelja, dok se bori sa svojom nadolazećom smrću. Roman je slavan zbog svoje lirske proze i dubokog uvida u ljubav, oprost i protok vremena.
“Majstor i Margarita” Mihaila Bulgakova – Ovaj roman spaja fantaziju, romansu i političku satiru u svom prikazu sovjetske Rusije. Priča prati Đavola, prerušenog u misterioznog mađioničara, koji sa svojom pratnjom posjećuje Moskvu, praveći pustoš i razotkrivajući licemjerje i korupciju sovjetskog društva. U isto vrijeme, roman govori i o Pontiju Pilatu i njegovom susretu s Isusom Kristom. “Majstor i Margarita” je slavan po svom maštovitom pripovijedanju i oštroj kritici totalitarizma.
“Emigranti” W.G. Sebalda – U ovom romanu, Sebald briše granice između fikcije i autobiografije dok priča priče o četiri emigranta iz srednje Evrope. Kroz njihove priče, Sebald istražuje teme sjećanja, gubitka i identiteta, oslikavajući potresnu sliku imigrantskog iskustva. Roman je hvaljen zbog svog inovativnog narativnog stila i proganjajuće, evokativne proze.
“Ljetna knjiga” Tove Jansson – Ovaj roman priča priču o mladoj djevojci Sofiji i njenoj baki koje provode ljeto na udaljenom finskom ostrvu. Kroz seriju vinjeta, Jansson bilježi radosti i tuge svakodnevnog života, kao i vezu između dva lika. Roman je hvaljen zbog svoje jednostavnosti i sposobnosti da dočara ljepotu prirodnog svijeta.
“Đovanijeva soba” Džejmsa Boldvina – Smešten u Pariz 1950-ih, ovaj roman prati priču o Dejvidu, Amerikancu koji se upušta u strastvenu aferu sa italijanskim barmenom po imenu Đovani. Dok se David bori sa vlastitom seksualnošću i identitetom, roman istražuje teme ljubavi, želje i društvenih očekivanja. “Giovannijeva soba” je slavna zbog svoje lirske proze i iskrenog prikaza složenih ljudskih emocija.
“Saturnovi prstenovi” W.G. Sebalda – U ovom romanu, Sebald vodi čitaoca na putovanje kroz vrijeme, istoriju i sjećanje dok pripovijeda o pješačkom obilasku obale Safolka u Engleskoj. Na tom putu, Sebald plete tapiseriju priča i razmišljanja, dotičući se tema u rasponu od umjetnosti i književnosti do rata i razaranja. Roman je hvaljen zbog svoje bogate, evokativne proze i duboke meditacije o ljudskom stanju.
“Mezanin” Nikolsona Bejkera – Radnja ovog romana se u potpunosti odvija tokom pauze za ručak glavnog junaka dok se vozi pokretnim stepenicama da bi se vratio na posao. Kroz niz digresija i razmišljanja, roman istražuje teme modernog života, potrošačke kulture i prirode svijesti. “The Mezzanine” je slavan zbog svog inovativnog narativnog stila i oštrih zapažanja svakodnevnog života.
“The Wake” Paula Kingsnortha – Napisan u jedinstvenoj, djelimično rekonstruisanoj verziji starog engleskog, “The Wake” priča priču o Buccmasteru iz Holandije, zemljoposedniku koji postaje gerilski borac protiv normanskih osvajača nakon bitke kod Hastingsa. Kroz Buccmasterovu priču, Kingsnorth istražuje teme identiteta, nacionalizma i utjecaja povijesnih događaja na individualne živote. Roman je hvaljen zbog svog imerzivnog jezika i evokativnog prikaza ključnog trenutka u engleskoj istoriji.
“The Unconsoled” Kazuo Ishiguro – U ovom romanu, Ishiguro prkosi tradicionalnoj narativnoj strukturi dok prati glavnog junaka, poznatog pijanistu po imenu Ryder, kroz svijet iz snova čudnih događaja i susreta. Dok Ryder plovi ovim nadrealnim krajolikom, roman istražuje teme sjećanja, identiteta i prirode umjetnosti. “The Unconsoled” je slavan zbog svog inovativnog pripovijedanja i dubokog istraživanja ljudske psihe.
Izvor: oslobodjenje.ba