Konferencija je održana 14.05.2024.g. u sklopu inicijative neformalne mreže organizacija i pojedinaca predvođenih udruženjima Ekonaut i KidHub sa ciljem da se razviju i prenesu koncepte školskih i edukativnih zelenih prostora kao sastavnog dela obrazovanja u Srbiji sa ciljem unapređenja ekoloških prava dece i njihove društvene inkluzije.
Mreža sa lokalnim i stranim saradnicima i partnerima planira da inicira i razvija projekte koji doprinose uvođenju edukativnih zelenih površina širokog spektra namene u školska i vrtićka dvorišta ali i druge javne prostore kako bi se kreirala autentična okruženja za igru i učenje koja deci u najosetljivijem dobu mogu da obezbede osnovna znanja za razumevanje ekoloških izazova ali i alata za njihovo rešavanje. Događaj je bio namenjen je svima koji žele da doprinesu temi uređenja zelenih površina u skladu sa potrebama dece i lokalnih zajednica. Cilj nam je da podignemo svest o značaju prirodnog konteksta za svakodnevni život dece ali i starijih generacija kao i da povežemo aktere od značaja za kreiranje i razvoj mesta za boravak dece u inspirativnom prirodnom kontekstu iz različitih sektora, kao što i sami činimo grupu pojedinaca i organizacija iz različitih sektora: pedagogije, ekologije, obrazovanja, pejzažne arhitekture, zaštite životne sredine, društvenog aktivizma i drugo.
Na konferenciji su govorili: Sabina Kerić – udruženje Ekonaut – uvodna reč Dr. András Albert Halbritter – Fondacija Iskolakertekért iz Mađarske – School gardens networking in Hungary and EU- Predstavljanje Fondacije za školske bašte Mađarske i Evropske mreže za školske bašte Tijana Bogovac – “Igre u prirodi, igre sa rizicima i značaju koje one imaju za dobrobit dece” Tijana Jovanović Petrović i Tatjana Radaković – KidHub –”Deca kao partneri u dizajniranju održivih ekoloških rešenja kroz primenu Dizajnaton metoda” Konferencija je podržana od strane: Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda.
Sprovodi se u partnerstvu sa udruženjima Kidhub, kreativnog huba Nova Iskra, neformalne grupe “Igre napolju” i drugih. Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji sprovodi Trag fondacija.