Od 1. do 3. prosinca/decembra 2023. na Ilidži je održan četvrti i istodobno posljednji modul prvog ciklusa projekta „Briga za zajednički dom“ Centra za mirovno obrazovanje – CMO naslovljen „Klimatska kriza & etika blagovanja“. Projekt je prije svega nadahnut ekološkom enciklikom pape Franje „Briga za zajednički dom – Laudato si'“ iz 2015. i njegovom ovogodišnjom ekološkom apostolskom pobudnicom „Laudate Deum“.
U samoj realizaciji četvrtog modula projekta „Briga za zajednički dom“ sudjelovalo je 20 učenika iz četiri partnerske srednje škole, i to iz Srednje strukovne škole „Jajce“ iz Jajca, Mješovite srednje škole „Travnik“ iz Travnika, Srednje mješovite škole „Zijah Dizdarević“ iz Fojnice i Srednje strukovne škole Fojnica u Kiseljaku. Kao pratitelji učenika, ali i voditelji Ekoloških sekcija u svojim školama, i u ovom su moduli sudjelovali Amila Ramić, prof, Ivana Anić, prof, Mirko Ljubez, prof, i Senad Grabus, prof. Modul je realiziran uz partnersku potporu Centra za napredne studije – CNS iz Sarajeva.
Subotnji program otvorila je prijepodnevna radionica tijekom koje su srednjoškolci pogledali ekološki dokumentarac „Home“, francuskog režisera Yanna Arthus-Bertranda, nakon čega su na temelju novostečenih spoznaja o antropogenim uzorcima klimatske krize i njezinim sve razornijim posljedicama razgovarali o načinima osobne i zajedničarske borbe protiv klimatske krize. Radionicu je pripremio i vodio Rasim Ibrović. U poslijepodnevnim satima polaznici i polaznice četvrtog modula projekta „Briga za zajednički dom“ posjetili su Muzej optičkih iluzija u pratnji Dragice Krstanović, a nakon toga je uslijedilo predavanje „Blagovanje u svijetu mitološkog i religijskog“. S pogledom na blagovanje i hranu u različitim mitovima i religijama srednjoškolce je upoznao Rasim Ibrović. Podsjećanje na svetost blagovanja i hrane, u kombinaciji sa zastrašujućim podacima o količini hrane koja se svakodnevno baca u svijetu, ali i kod nas, sve je nazočne potaknulo na kritičko propitivanje svog osobnog odnosa spram blagovanja i hrane. Večernji sati protekli su u zabavnim igrama koje je osmislila i vodila Dragica Krstanović.
Nedjeljni program započeo je radionicom o „Islamskoj deklaraciji o klimatskim promjenama“ koja je proglašena tijekom Međunarodnog islamskog simpozija o klimatskim promjenama, održanog u Istambulu u kolovozu 2015, svega nekoliko mjeseci nakon objavljivanja ekološke enciklike pape Franje „Laudato si'“. Analizirajući i diskutirajući o sadržaju „Islamske deklaracije o klimatskim promjenama“, srednjoškolci su se upoznali s temeljima islamske ekoteologije, ali i vjerničkom dužnošću muslimana i muslimanki da se zajedno s drugim ljudima bore protiv klimatske krize, sljedeći kuransku maksimu natjecanja u dobru. Radionicu je pripremio i vodio Alen Kristić. Nakon toga je uslijedilo predavanje „Ekološki potencijal umjetnosti & pop-kulture“. Početne uvide, ali i poticaj na daljnje traganje o ostvarenjima ekološke umjetnosti i pop-kulture srednjoškolcima je posredovao Amer Tikveša, upoznavši ih s probranim repertoarom Atomskog skloništa i romanom „Pobuna materije“ Alije Isakovića. Predavanje je okončano zajedničkom analizom pjesme „Divlji badem“ Đorđa Balaševića.
Po povratku u svoje škole polaznici i polaznice četvrtog modula projekta „Briga za zajednički dom“ realizirat će sa svojim nastavnicima i školskim kolegama ekološke aktivnosti posvećene temama klimatske krize, etike blagovanja i ekološke umjetnosti. Početak novog ciklusa projekta „Briga za zajednički dom“ Centra za mirovno obrazovanje – CMO planiran je za ožujak/mart 2024. Podsjećamo, projekt „Briga za zajednički dom“ samo je jedan od projektnih programa koji Centar za mirovno obrazovanja realizira u okviru svog krovnog ekološkog projekta „Pokret za ekološko obraćenje“.
Dragica Krstanović & Alen Kristić