U svijetu vođenom tehnološkim napretkom i naučnim otkrićima, važnost doprinosa žena nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM) ne može se procijeniti niti precijeniti. Prva konferencija bosanskohercegovačkih djevojaka i žena u STEM-u, fem.STEM, koja je održana u Bihaću juče, u organizaciji Udruženja Ujedinjenih žena, u saradnji sa Univerzitetom u Bihaću, jedan je takav primjer osnaživanja i snage žena u STEM-u. Ova konferencija je svjedočanstvo o nevjerovatnim dostignućima žena u ovim oblastima i naglašava značaj njihove uloge u oblikovanju budućnosti u STEM- u ali i u životu uopćeno.
Tradicionalno, STEM oblastima su uglavnom dominirali muškarci, stvarajući rodni jaz koji je ometao puni potencijal inovacija i napretka. Konferencija fem.STEM služi kao platforma za rušenje ovih barijera, pružajući ženama prostor da pokažu svoje talente, razmijene ideje i inspirišu sljedeću generaciju naučnica i inženjerki.
Današnja konferencije je u fokus stavila uspješne priče žena, koje su napravile izuzetan napredak u STEM-u. Od pionirskog istraživanja do revolucionarnih izuma, ove žene predstavljaju primjer otpornosti, intelekta i strasti, dokazujući da rod nije prepreka za trajni utjecaj u poljima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci.
‘’Rodna pristranost u učionici i nastavnom planu i programu, rodna pristranost u očekivanjima roditelja, porodice, te nedostatak podrške muških kolega u školi, na fakultetu, u kompaniji – razlozi su nedovoljne zastupljenosti žena u STEM-u.
Ipak, najvažniji razlog za nepopularnost STEM karijera kod djevojčica je neukazivanje na ženske uzore’’, istakla je organizatorica ove konferencije, prof.dr.Jasna Hamzabegović.
Poruke podrške na ovoj konferenciji dali su rektor Univerziteta u Bihaću, prof.dr.Fadil Islamović, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK Denis Osmankić, te je konferenciju otvorila i srdačno pozdravila Federalna ministrica obrazovanja, prof.dr.Jasna Duraković.
‘’Jedan od načina povećanja vidljivosti žena u nauci i društvu općenito, jeste stalno ukazivanje na značaj njihovog rada. Prilike za obrazovanje i napredovanje moraju biti jednaki. Diskriminacija ne smije postojati i na nju se mora stalno ukazivati. Stoga, pozdravljam ovakve i slične konferencije koje ukazuju ma značaj žena u nauci i pozivaju na veće uključenje relevantnih institucija da promoviraju rodnu jednakost i ženama konačno stvore adekvatne pretpostavke da rade, istražuju i stvaraju move vrijednosti, podjednako kao i muškarci,’’ istakla je federalna ministrica obrazovanja, prof.dr.Jasna Duraković.
Puna sala u hotelu Emporium dokaz je važnosti ove konferencije, interesovanja mladih djevojaka,studentica i žena koje rade u STEM oblastima, ali i stručnjakinja iz različitih oblasti koje su podržale i pozdravile ovu ideju. Podršku su pružili i predstavnici vlasti, ali i predstavnici akademske zajednice!
Uvodni govornici, renomirane profesorice, stručnjakinje svojih oblasti, podijelile su lična putovanja, naglašavajući prevladane izazove i postignute trijumfe. Njihovi narativi inspirišu mlade žene da ostvare karijeru u STEM-u, potičući osjećaj pripadnosti i samopouzdanja koji je ključan za uspjeh u ovim izazovnim oblastima.
Konferencija fem.STEM aktivno podstiče različitost i inkluziju pružajući platformu za žene različitog porijekla, etničke pripadnosti i iskustva da podijele svoje uvide. Prihvatanje različitih perspektiva obogaćuje STEM pejzaž i doprinosi holističkim pristupima rješavanju problema.
Jedan od neprocjenjivih aspekata konferencije je prilika za mlade žene, studentice, koje studiraju ove oblasti, da izgrade mreže i mentorske odnose, ali i da podijele svoje priče te da pronađu inspiraciju i način kako uspjeti u ovim oblastima. Pojedine mlade studentice su imale priliku da podijele svoje priče, da ukažu na svoje trenutne teškoće, te da kroz različite panele, diskutuju sa ženama koje su već priznate i poznate u svojim oblastima, te kroz ovu vrstu umrežavanja, dobiju bolje prilike i pronađu lakše puteve.
Slaveći uspjeh i važnost žena u STEM-u, konferencija fem.STEM ne samo da prepoznaje pojedinačna dostignuća već i doprinosi kolektivnom zamahu potrebnom da se redefinira pejzaž naučnih i tehnoloških inovacija za generacije koje dolaze. Kako navode iz organizacije, ovo je početak jedne divne priče, osnaživanja i dijeljenja uspjeha, te umrežavanja žena u STEM oblastima, koje tek počinju da pričaju svoje priče.
Pokrovitelji ove konferencije, koji su podržali njeno održavanje su Vlada FBiH, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK, Grad Bihać, Grad Bosanska Krupa, Grad Cazin, kompanije R.E.D. Computers doo Bihać i Smrča doo Bosanska Krupa