Predstavnici_e petnaest članica Mreže za izgradnju mira imali_e su priliku u toku dva dana, kroz grupne treninge, učiti o osnovama finansijske održivosti nevladinih organizacija kroz primjenu metoda diverzificiranja izvora finansiranja.
Trening održan 4. i 5. aprila u Sarajevu uključivao je predstavljanje teorijskog/informacijskog dijela o oblasti, konkretne primjere iz prakse, te prijenos praktičnih znanja i vještina o primjeni metoda i alata potrebnih za finansijsku održivost.
Trening je baziran na interaktivnom pristupu koji podrazumijeva aktivan angažman učesnika_ca realiziran kroz plenum diskusiju, te grupne i individualne vježbe.



Druga komponenta programa je višemjesečno mentorstvo koje podrazumijeva pojedinačne konsultacije i pomoć konsultanta u izradi strategije finansijske održivosti.
Finansijska održivost je ključna za opstanak i razvoj nevladinih organizacija. Prilikom izrade strateškog plana Udruženja Mreže za izgradnju mira jedan od ključnih zaključaka je bio da je članicama Mreže za izgradnju mira potrebna edukacija iz oblasti finansijske održivosti.
Zbog toga smo kreirali poseban program prilagođen potrebama Mreže za izgradnju mira i njenih članica koji im omogućavaju da unaprijede svoja znanja i vještine i postignu veći stepen finansijske održivosti. Učesnici_ce koji uspješno kompletiraju trening i mentorski program dobit će certifikate, a na online treninge i mentorske aktivnosti naše članice mogu uključiti sve svoje uposlenike_ce za koje smatraju da će im ovakav vid edukacije biti od koristi.
Trening i mentorstvo za članice Mreže za izgradnju mira sprovodi se u sklopu Snaga lokalnog, petogodišnjeg projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji radi na osnaživanju lokalnih zajednica.