Sarajevski otvoreni centar (u daljem tekstu: SOC) raspisuje
JAVNI POZIV
kojim traži autore_ice praktičnog regionalnog vodiča za stratešku komunikaciju usmjerenog na suzbijanje antirodnih narativa
SAŽETAK
Sarajevski otvoreni centar objavljuje javni poziv za angažman autora_ica koji_e će izraditi praktični regionalni vodič za stratešku komunikaciju usmjerenu na suzbijanje antirodnih narativa. Vodič će služiti kao alat za organizacije civilnog društva, aktiviste_ice, medije i institucije u regiji Zapadnog Balkana u njihovom odgovoru na sve prisutnije antirodne diskurse, mobilizacije i pokrete. Kroz istraživanje i analizu, autori_ce će razviti konkretne komunikacijske strategije, tehnike dekonstruiranja dezinformacija i preporuke za djelovanje.
Period angažmana: od jula 2025. do januara 2026. godine.
POZADINA
Sarajevski otvoreni centar već nekoliko godina usmjerava svoj rad na identificiranje, analizu antirodnih mobilizacija i narativa u Bosni i Hercegovini. Ti narativi su uglavnom usmjereni protiv prava LGBTI osoba i žena, i rodne ravnopravnosti. Već smo objavili dvije publikacije koje tematiziraju ovaj fenomen i negativne posljedice koje ima na ljudska prava i rodnu ravnopravnost. To su sljedeće publikacije koje mogu i trebaju biti smjernice autorima i autoricama u kreiranju vodiča:
- „Zagovaranje zabrane i protivljenje abortusu u Bosni i Hercegovini – organizacije, inicijative i pojedinci“, autorice Azre Husarić Omerović;
Video koji objašnjava temu: https://www.youtube.com/watch?v=S6hR-H-p_ro&t=1s - Istraživački rad „Antirodni otpori, djelovanje i narativi u Bosni i Hercegovini“, autorice Zlatiborke Popov Momčinović, kao poglavlje u Narandžastom izvještaju br. 8 o stanju ljudskih prava žena u Bosni i Hercegovini u periodu 2022-2024. godine
SOC takođe u saradnji s istraživačkim medijem radi na istraživanju hronologije, političkih i ideoloških pozadina, finansijskih veza i izvora antirodnih aktera, koje će biti objavljeno u novembru 2025. godine. I druge organizacije koje djeluju u BiH i zemljama regije posvećuju pažnju ovom fenomenu i tematiziraju ga iz više aspekata.
S obzirom na rastuće djelovanje i uticaj tzv. antirodnih pokreta, i na ugroženost ljudskih prava, posebno prava žena, i već postojeći fond znanja o načinima komunikacije i djelovanja ovih aktera, želimo napraviti sveobuhvatan vodič kroz korake i strategije suprotstavljanja i suzbijanja takvih narativa. Vodič bi bio regionalnog karaktera, dakle pokrio bi prostore regije Zapadnog Balkana i ponudio konkretne i jasne korake za efikasne strategije komunikacije prema antirodnim narativima i njihovim pristalicama, ali i onima koji su na udaru takvih politika. Posebno je važan ovakav vodič koji će dekonstruirati dezinformacije i lažne tvrdnje koje antirodni akteri plasiraju.
Vodič može biti putokaz aktivistima_cama za ljudska prava, organizacijama civilnog društva, grupama i pojedincima_kama koje se bore za pravednije i ravnopravno društvo. Također, važan je resurs institucijama koje su nadležne za promociju i zaštitu ljudskih prava i ravnopravnosti, medijima, obrazovnim i sličnim ustanovama.
OPIS POSLOVA
REZULTAT: Usmjeren i sveobuhvatan vodič za stratešku komunikaciju – suzbijanje antirodnih narativa
ZADACI:
- kreiranje metodologije vodiča uz konsultacije sa SOC-om tj. urednikom_com
- definisanje cilja, svrhe i obima vodiča/ publikacije
- istraživanje – identifikacija antirodnih aktera; analiza načina predstavljanja i komuniciranja, ciljeva djelovanja, narativa, poruka koje šalju i jezika koji koriste;
- pisanje vodiča kroz kreiranje praktičnih strategija dekonstruiranja i suzbijanja narativa;
- konsultacije s urednikom_icom publikacije tokom procesa o bitnim aspektima i koracima
- redovna komunikacija s programskim koordinatorima_cama SOC-a u pogledu procesa rada i dostavljanja finalnog proizvoda
Uloge urednika_ce vodiča: pregleda i odobrava metodologiju, koncept i strukturu vodiča; daje povratne informacije autorima_cama tokom procesa pisanja; daje povratne informacije i osvrt na predložene smjernice; pregleda konačni tekst i odobrava finalnu verziju.
Pored toga, urednik_ca publikacije će biti u konsultaciji s autorima_cama te će osigurati kvalitet teksta i dati smjernice za kreiranje strategija, koje će dalje biti korištene za zagovaračke aktivnosti, kampanje i buduća istraživanja. Pored gore navedenih zadataka, autori_ce će biti uključeni_e u javno predstavljanje vodiča u skladu s dogovorom sa SOC-om. Za prevod vodiča na engleski jezik će se pobrinuti SOC.
ROKOVI:
- od 4. 8. do 13. 8. 2025. razvijanje metodologije, obima i plana rada na vodiču u skladu s gore navedenim zadacima
- od 14. 8. do 17. 11. 2025. pisanje vodiča
- 18. 11. do 8. 12. 2025. rad na nacrtu teksta vodiča s urednikom_icom
- 9. 1. 2026. finalni rok za dostavljanje konačnog teksta vodiča
POTREBNE VJEŠTINE
- Autori_ce moraju imati iskustvo u političkoj komunikaciji, testiranju narativa društvenih grupa i pokreta te izradi praktičnih vodiča na teme ljudskih prava.
- Autori_ce moraju biti dobro upoznati s ljudskim pravima žena, LGBTI osoba, njihovim društvenim položajem i rodnom ravnopravnošću u zemljama regiona.
- Autori_ce moraju biti dobro upoznati s hronologijom, karakteristikama i načinima djelovanja tzv. antirodnih aktera, pokreta, narativa i mobilizacija.
Molimo Vas da biografiju u kojoj su navedeni slični projekti na kojima ste radili, motivaciono pismo i finansijsku ponudu dostavite na delila@soc.ba, najkasnije do 28. jula 2025. godine (23:59h).