Digitalizacija je odavno postala obilježje trenutka u kome živimo, a po svemu sudeći, trenutno smo tek na vrhu brijega. Ubrzani razvoj tehnologije, prilagođavanje svijeta novim okolnostima i iznalaženje rešenja kojima se prevazilaze krize samo su neki od zadataka onih koji se bave tehnologijama, ali i savremenim poslovanjem.
(Foto: eKapija)
U industriji se sve više nude rješenja koja unapređuju, ne samo poslovanje, nego i svakodnevicu. Poslovanje, ali i cijeli život, sve više su “na klik”.
Ubrzani tempo života ne dozvoljava nam mnogo prostora da zastanemo i zapitamo – kako se sve to dogodilo i šta nas još čeka?
Zbog toga novi bilten eKapije pod nazivom “Digitalizacija 2021 – eSvijet na klik” želi da pruži odgovor. Razgovarali smo sa onima koji su u centru zbivanja, koji su kreatori nove stvarnosti, koji svojim rješenjima i idejama doprinose da ovaj svijet bude pametniji i jednostavniji.
Kada je reč o digitalnoj transformaciji i bezbednosti, jedan od osnovnih problema sa kojim ćemo se suočiti je nedostatak obučenog kadra i adekvatnih internih resursa, poručuje Majo Mićović, CEO kompanije Sky Express. Navodi da je važno razumjeti glavne pokretače i trendove u rješenjima za cyber bezbjednost da biste maksimalno iskoristili ulaganja u bezbjednost IS. Otkriva i koja su dva faktora kritična, ali i predstavlja neka od novih rješenja.
Klimatska kriza je u fokusu posljednjih godina, a alarmantni podaci ukazuju na potrebu za hitnim reagovanjem i primjenom rešenja koja će doprinijeti razriješenju ovog globalnog izazova. Ipak, prema riječima Dejana Markovića, potpredsjednika za sektor energetike i usluge za jugoistočnu Evropu u kompaniji Schneider Electric, pozitivan ishod je moguć: “Mi smo prva generacija koja zaista razume klimatske promjene i u mogućnosti smo da se borimo protiv njih. Rješenje je u primjeni postojećih tehnologija i stvaranju električnijeg i digitalnijeg svijeta. To se zove Electricity 4.0”.
Kompaniju GoPro osnovali najbolji stručnjaci u ovoj oblasti i postavili temelje stručnog i profesionalnog odnosa prema zaposlenima i prema poslovanju. O kompaniji, njenim vrijednostima i viziji govorili su direktor Petar Miljković, kao i projekt menadžer Gordana Stefanović Barjaktarević.
Pjotr Jelenski, direktor kompanije ASEE (Asseco SEE), u razgovoru za eKapiju povodom njegovog gostovanja u Beogradu na Data Science Conference Europe 2021 kaže da u ovom trenutku na IT tržištu cirkuliše velika količina novca, što je dobro za razvoj preduzetništva. Ali, sa druge strane postoje problemi u implementaciji tehnologije obrade podataka, bezbjednosti, kao i obuci kadrova što će sve predstavljati velike izazove na putu pune primjene vještačke inteligencije u svakodnevnom poslovanju i životu.
Kada je riječ o digitalizaciji u industriji, kompanija PlanRadar predstavila je svoju aplikaciju, namijenjenu za bilježenje i komunikaciju nedostataka na građevinskim i projektima održavanja nekretnina. OTP banka je predstavila na koji je način izašla svojim klijentima u susret, ali i otkrila da je nedavno dogovoreno strateško partnerstvo za izgradnju najbržeg AL superračunara u Evropi. Vodeći se potrebama regionalnih biznisa na putu ka digitalizaciji, kompanija Mainstream je kreirala Marketplace, prvi lokalizovani ekosistem biznis aplikacija na cloudu.Razvoj inteligentnih rješenjase podrazumijeva, kada govorimo o digitalnoj transformaciji. Anđelko Vizićanin, Team Manager for Business Applications iz kompanije Aigo govorio je o blokčejn tehnologiji kao važnom elementu privrednog i društvenog napretka. Kompanije Telemax iz Banjaluke predstavila je City Gecko – brend pametnog urbanog mobilijara, dok je kompanija MikroElektronika pokrenula Planet Debug, platformu koja pruža uslugu iznajmljivanja Hardverskih alata – Hardware as a service. Zahvaljujući kompaniji AB Soft saznali smo šta je AB Soft poslovni softver za komunalne usluge.
Najposećeniji sajt za zapošljavanje IT kandidata HelloWorld.rs nedavno je sproveo istraživanje u kom je učestvovalo 2.238 IT stručnjaka. Rezultati su pokazali da su plate IT kandidata i do pet puta više od prosječne plate u drugim sektorima, a brojni benefiti poput fleksibilnog radnog vremena, rada od kuće i privatnog zdravstvenog osiguranja su samo neki od razloga zašto je ovaj sektor među najtraženijim u Srbiji i oblast gdje gotovo nema nezaposlenih.
Govorili smo i o razvoju gejming industrije sa Kristinom Janković Obućina, izvršnom menadžerkom SGA (Serbian Games Association), o savremenim načinima plaćanjima sa Narodnom bankom Srbije kao i o iskustvu uspešnog domaćeg startapa koji pravi alate za blokčejn developere – Tenderly sa Stefanom Ignjatovićem.
Cjelokupan sadržaj biltena možete pogledati OVDJE.