Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na ratne zločine počinjene u Brčkom tokom rata protiv Bosne i Hercegovine.
Okupacija Brčkog je započela rušenjem Savskog mosta 30. aprila 1992. godine. U majskim su danima nesrbi odvođeni u logore. Najpoznatiji je logor Luka. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) okarakterisao je zločine Gorana Jelisića i Ranka Češića, između ostalog, zločinima protiv čovječnosti. Srpski Adolf je osuđen na četrdeset, a Češić na osamnaest godina zatvora.
U okviru svoje agende komemorisanja civilnih žrtava rata, UDIK je implementirao niz aktivnosti u cilju trajne memorijalizacije civila ubijenih u Zanatskom centru u Brčkom. Između ostalih, maja 2023. UDIK je Skupštini Brčko distrikta BiH uputio inicijativu za postavljanje spomen-ploče na ulazu u Zanatski centar u Brčkom. Na tom mjestu je Goran Jelisić likvidirao Hajrudina Muzurovića i Huseina Kršu. Fotografije ubistva je zabilježio beogradski fotoreporter Bojan Stojanović. Bili su to dokazi ratnih zločina u Brčkom. Premda se radi o slikama i lokaciji koju Brčaci dobro poznaju, odgovor Skupštine Distrikta nismo zaprimili.
Marta prošle godine ista je inicijativa upućena na izjašnjavanje gradonačelniku Brčko distrikta BiH, predsjedniku Skupštine Brčko distrikta BiH, te na tri komisije Skupštine Brčko distrikta BiH. Obzirom da još uvijek nema odgovora, UDIK je prošli mjesec ponovo uputio dopise ovim institucijama u nadi da će dobiti pozitivan odgovor.
Danas, 7. maja 2025. u dnevnom listu Oslobođenje objavljujemo osmrtnicu u znak sjećanja na Hajrudina Muzurovića i Huseina Kršu kao alternativno rješenje dok se spomen-ploča ne postavi. Ali i kao primjer kako bi ona tekstualno mogla izgledati. Također, danas u 14:00 sati, UDIK će sa porodicama ubijenih civila Muzurović i Kršo obići mjesto zločina. Kao i prošle godine, srodnicima će biti omogućeno da na mjestu ubistva članova njihovih obitelji polože cvijeće, zajedno ih se prisjete, te da brčanskim vlastima upute apel za podizanje spomen-ploče.
Prošle su trideset i tri godine, a mjesto egzekucije brčanskih civila i dalje je neobilježeno. Kranje je vrijeme da lokalne vlasti ulože napore da se to mjesto prikladno obilježi. Pravdanje za neučinjeno, nova je dehumanizacija žrtava. Pozivamo predstavnike vlasti Brčko distrikta BiH da postave spomen-ploču na zid Zanatskog centra.
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.