Petog maja obilježava se Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva – dan posvećen čuvanju uspomene na 1.601 dijete ubijeno tokom opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine između 1992. i 1996. godine. U jeku rata, kada nije bilo sigurnog mjesta, ni najmlađi nisu bili pošteđeni granata i snajperskih hitaca.
Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana – najduža opsada jednog glavnog grada u savremenoj historiji. U tom periodu ubijeno je više od 11.000 civila, među njima i djeca koja su platila najvišu cijenu. O njihovim sudbinama svjedoče roditelji, prijatelji, preživjeli – ali i memorijalni prostori širom grada.



Spomen-obilježje i spomen-soba u centru Sarajeva, kao i Muzej ratnog djetinjstva, mjesta su gdje se svakodnevno podsjećamo na djetinjstva prekinuta metkom i snajperom. Ta djeca nisu bila samo žrtve – bili su ljudi sa imenom i prezimenom, snovima, nadama i neizgovorenim riječima. Danas im odajemo počast, ali i preuzimamo obavezu – da pričamo njihove priče, da ne zaboravimo, i da ne dozvolimo da se historija ponovi.
Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine zvanično proglasila 5. maj Danom sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva. Ipak, uprkos protoku vremena, pravda za ove zločine još uvijek nije zadovoljena – niko nije odgovarao za ubistva djece tokom opsade.
📽 Preporučujemo da pogledate dokumentarni film Postkonfliktnog istraživačkog centra (PCRC), koji kroz lična svjedočanstva oživljava sjećanja na nevine živote izgubljene u ratu.
Ovo je dan tuge, ali i dan odlučnosti. Sjećanjem čuvamo istinu – i gradimo društvo koje nikada više neće dozvoliti da djeca postanu mete rata.
Fotografije: FB stranica: The Post-Conflict Research Center (PCRC)