Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, želimo ukazati, da je poštovanje ljudskih prava građana BiH na izuzetno niskom nivou, te da su kršenja ljudskih prava široko rasprostranjena i sistematska, uprkos činjenici, da je „Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima“ UN-a dio Preambule Ustava BiH.
Očekivanja građana, da će vlast u BiH sprovesti duboke zakonodavne, ekonomske i institucionalne reforme, usmjerene ka poboljšanju stanja ljudskih i građanskih prava nisu ostvarena.
U 2024. godini, nastavljen je trend institucionalnog kršenja ljudskih prava od strane različitih nivoa vlasti u BiH, pri čemu su čak predlagani ili usvajani zakoni, koji su u suprotnosti sa Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
Neprimjerena je pasivnost Ministarstva za ljudska prava u BiH, koje je u potpunosti iznevjerilo očekivanja građana, a posebno aktivista civilnog društva, koji su bili izloženi konstantnim pritiscima, prijetnjama, fizičkim napadima i zastrašivanjem.
Prijetnje drakonskim zakonskim riješenjima, spriječavanje slobode mišljenja i govora, pokušaji kompromitacije, nesigurnost i nedostatak sredstava, prepuštenost samima sebi, u proteklim godinama, doveli su do značajnog smanjenja broja nevladinih organizacija koje se bave pitanjima ljudskih prava, posebno u Republici Srpskoj.
BiH je još uvijek veoma daleko od ostvarivanja ciljeva održivog razvoja iz Agende 2030 UN-a, koja podrazumijeva vladavinu prava, sigurnost ljudi, socijalnu uključenost, zapošljavanje, zdravu životnu sredinu, borbu protiv siromaštva i održivi razvoj.
Pozivamo institucije BiH, da umjesto isprazne demagogije i pasivnosti, preuzmu svoju odgovornost, za rješavanje izuzetno teškog stanja ljudskih prava u BiH, kako bi građanima omogućili ostvarivanje svih prava koja im pripadaju, sigurnost i mir, te bolji standard i budućnost.