Dok godinama unazad svjedočimo negativnom trendu odlaska stanovništva iz Bosne i Hercegovine, ovaj put donosimo pozitivan primjer, koji ima za cilj da potakne mlade osobe da budu uporni i da se bore za uspjeh u svojoj zemlji.
Sarah Idrizović, dio tima “Mreža za izgradnju mira”, postala je nacionalni koordinator za Bosnu i Hercegovinu u organizaciji “Students For Liberty”. Volontiranje, kao i aktivno djelovanje unutar zajednice svakako su doprinjeli ovom uspjehu. Razgovarali smo sa Sarah i objasnila nam je šta znači biti nacionalna koordinatorica i kakva je njena poruka mladim generacijama u Bosni i Hercegovini.
Sarah, šta nam možeš reći o ovoj poziciji i koliko tebi znači ovaj uspjeh?
Prije svega, organizacija Students For Liberty (SFL) je međunarodna neprofitna organizacija koja okuplja studente i mlade lidere širom svijeta kako bi promovirali vrijednosti individualne slobode, slobodnog tržišta, ljudskih prava i odgovorne građanske participacije.
Ovaj uspjeh za mene znači mnogo, jer nije samo priznanje za moj trud u prethodnom periodu, već i prilika da doprinesem širenju vrijednosti u koje duboko vjerujem. Kao nacionalna koordinatorica, moja primarna zadaća je da osnažim lokalne timove, koordiniram aktivnosti i događaje koji edukuju i inspirišu studente da postanu lideri promjena u svojim zajednicama. U skladu s tim, želim iskoristiti ovu priliku da pozovem sve vas, mlade koji se pronalazite u ovim idejama, da se pridružite našoj zajednici. Putem oficijelne stranice organizacije možete se prijaviti i postati dio globalne mreže mladih lidera koji mijenjaju svijet na bolje.
Možeš li nam se predstaviti. Shvatili smo da si mlada i ambiciozna osoba?
Pored navedenog, veliki dio svog života posvetila sam volontiranju i aktivnom djelovanju unutar svoje zajednice. Kroz razne projekte, edukacije i inicijative željela sam mijenjati ono što je mene kao mladu osobu sputavalo, te sam se upravo kroz taj proces gradila i ja sama. Diplomirala sam Politologiju na Univerzitetu u Tuzli, a prije par mjeseci započela i drugi ciklus studija iz oblasti Prava i digitalnih tehnologija na Univerzitetu u Sarajevu. Mnogo značaja poklanjam obrazovanju, kako formalnom tako i neformalnom, jer zaista smatram da je to jedino što je čovjeku neotuđivo. Ono što bih posebno izdvojila u posljednje vrijeme jeste moj rad na uspostavi Ladies of Liberty Alliance (LOLA) Chaptera u Bosni i Hercegovini, zajedno sa grupom izuzetno talentovanih i motivisanih mladih djevojaka. Jako sam optimistična u vezi ove inicijative, i zaista smatram da će ista izroditi mnogo sjajnih priča, no o tome više nekom drugom prilikom. Pored profesionalnog svijeta i neprestanog traganja za novim prilikama, na kraju dana trudim se biti dobra osoba, kćerka, sestra, prijateljica. Prioriteti se ipak poznaju.
Mnoge mlade osobe su razočarane u Bosnu i Hercegovinu i zbog toga odlaze, kakva je tvoja poruka njima?
Moja poruka bi ipak bila više usmjerena ka onima zbog kojih mnogi mladi ljudi razmišljaju o odlasku, onima koji nam “kroje” sudbine i donose odluke koje direktno utiču na naš svakodnevni život. Naša zemlja je puna mladih, ambicioznih i talentiranih mladih ljudi. Mi želimo i možemo da doprinosimo ovoj zemlji, ali bez odgovarajuće pomoći i podrške često se osjećamo prepušteni sami sebi. Svi mi koji ostajemo i radimo na tome da se stvari promijene zapravo idemo korak naprijed ka nastojanju da se trend odlaska mladih zaustavi. Nadam se da ćemo u narednom periodu svjedočiti stvaranju boljih prilika i uslova za mlade u Bosni i Hercegovini. Vjerujem da uz zajednički rad i trud možemo graditi društvo u kojem će mladi vidjeti svoju budućnost, a ne tražiti je negdje drugdje.
M.P.