Filcanje, umjetnost koja datira još iz neolita, spaja funkcionalnost i estetiku.
Na 10. Sajmu bosanskohercegovačke privrede, koji se održava u sarajevskom Centru Skenderija pod motom “Domaći proizvod u službi građana Bosne i Hercegovine”, svoje mjesto našla je i Sabaheta, predstavnica “Handmade with Love by Sabaheta Koshi” umjetnica specijalizovana za filcanje.
Filcanje, umjetnost koja datira još iz neolita, spaja funkcionalnost i estetiku. Drevna tehnika omogućava stvaranje čvrstih, ali nježnih tkanina pomoću prirodnih vlakana. Iako se kroz historiju koristila za izradu osnovnih predmeta poput odjeće i pokrivača, danas filcanje sve više ulazi u svijet savremene mode i umjetničkog izraza. Jedna od osoba koje ovu tradiciju prenose u moderno doba je Sabaheta Koshi, koja ručno izrađuje unikatne komade koristeći filc i svilu.
“Spoj filca i svile daje nevjerovatne rezultate,” objašnjava Sabaheta. “Dobijete tankoću vune koja se razvuče, dok joj čvrstoću daje svila. Tako nastaje tanka prirodna tkanina”, dodaje.
Kroz svoj rad, Sabaheta oživljava drevnu tehniku, ali s inovativnim pristupom. Njeni proizvodi nisu samo odjeća ili dodaci, već spoj tradicije i suvremenog dizajna.
INSPIRACIJA IZ ISTANBULA
Sabaheta je svoju strast za filcanjem otkrila prije mnogo godina, ali pravo otkriće došlo je tokom posjete Istanbulu. Tamo je vidjela tehniku koja ju je oduševila i inspirisala da istraži nove metode rada.
“Mene ovo najviše ispunjava”, kaže Sabaheta. “U Istanbulu sam vidjela jednu od ovakvih tehnika i nisam mogla da vjerujem. Znala sam filcati prije toga, ali kad sam se vratila, shvatila sam da mi ovdje nema ko pokazati. Zato sam istraživala na internetu i na YouTubeu našla tutoriale. Pogledala sam ih i pratila”, ističe.
Ali, kao i svaki zanat, filcanje zahtijeva strpljenje i učenje kroz pokušaje i pogreške. “Bilo je stvari koje su završile u kanti za smeće”, prisjeća se.
Iako online resursi pomažu, Sabaheta ističe da postoji mnogo stvari koje tutorijali ne objašnjavaju detaljno. “Tutoriali će pokazati tehniku, međutim, niko neće reći koliko vremena treba za ovo i koliko je razlika između različitih vrsta vune. Na primjer, bijela boja se najbrže isfilca”, pojašnjava.
ZAŠTO RUČNI RAD VRIJEDI?
Sabaheta nije samo zanatlija – ona je umjetnica koja svaki komad izrađuje s posebnom pažnjom. Njeni proizvodi nose ne samo estetiku već i praktične benefite prirodnih materijala.
“Ko razmišlja o sebi i svom zdravlju, zna da nije isto nositi poliestersku maramu ili svilenu maramu obogaćenu vunom”, objašnjava.
Posebno ističe vrijednost svile, koja ima poseban uticaj na one koji je nose. “Kada nosimo svilu, oko nas lebdi jedan fluid. Svila je vrijedan fluid koji ženama prija”.
IZAZOVI MALIH PODUZEĆA U BIH
Unatoč uspjesima i globalnom dosegu, Sabaheta se svakodnevno suočava s izazovima karakterističnim za male poduzetnike u Bosni i Hercegovini.
“Kod nas je problem što nemamo materijala niti početnu instancu gdje možemo da kupimo”, objašnjava.
Osim problema nabavke materijala, veliki izazov predstavlja plasman proizvoda. “Uložim dosta u svilu i vunu, odlaske, finansiranja. Svi se grčevito borimo za puki ostanak.”
Ipak, Sabahetini proizvodi pronašli su put do kupaca širom svijeta. “Ljudi su naviknuti na online trgovinu. Mojih stvari ima od Australije do Sjeverne Amerike”, ponosno kaže.
Za Sabahetu, svaki komad ima priču. Svila dolazi iz Uzbekistana, dok vunu nabavlja iz Istanbula. Spoj ovih materijala stvara jedinstvene predmete koji nisu samo odjeća već i umjetnička djela.
“Svaki komad koji napravim nosi dio mene. On nije samo proizvod, već rezultat ljubavi, truda i posvećenosti,” kaže ona.
Sabahetina priča svjedoči o tome kako se ljubav prema tradiciji može prenijeti u suvremeni svijet. Kroz filcanje, ona ne samo da čuva jednu drevnu tehniku, već i prilagođava je današnjem vremenu, stvarajući autentične proizvode koji spajaju estetiku, kvalitet i funkcionalnost.
U svijetu gdje dominira masovna proizvodnja, Sabahetin rad podsjeća nas na ljepotu ručne izrade i vrijednost prirodnih materijala. Njen uspjeh pokazuje da uz trud, strast i inovaciju, čak i male ideje mogu dosegnuti globalne visine.
akta.ba