Close Menu
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Facebook X (Twitter) Instagram
U TRENDU
  • Otvoren poziv za Školu dokumentarnog filma u Brčkom
  • 20 godina stavljanja žrtava na prvo mjesto: Konvencija Vijeća Evrope i dalje naše najjače oruđe za suzbijanje trgovine ljudima
  • Pružena podrška vraća osmijehe na lica ljudi
  • Panel diskusija: Antirodna mobilizacija u BiH i regionu – Šta mogu učiniti civilno društvo i institucije?
  • Danas je Dan rijeke Une – čuvajmo njenu ljepotu za buduće generacije
  • Dok se narod guši, nadležni tvrde da su im vezane ruke: Bukova Kosa kao simbol “otrovnog partnerstva” vlasti i profita
  • UN IZVJEŠTAJ: Zabrinjavajući pritisci na temeljne slobode u BiH
  • Besplatna edukacija: Štednja i ulaganje – put kad finansijskoj slobodi
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
Članci i publikacije

U Širokom Brijegu održan prvi hackathon posvećen inovacijama pametnih gradova

03.09.2024Nema komentara
Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

ŠIROKI BRIJEG, 1. rujna (FENA) – Prvi hackathon u organizaciji tvrtke “globalsoft” u suradnji s HT Eronetom i Fakultetom strojarstva, računarstva i elektrotehnike (FSRE) Sveučilišta u Mostaru, održan je u Širokom Brijegu 30. i 31. kolovoza na temu “Inovacije pametnih gradova” (Smart City Inovations).

Nagradni fond za prva tri mjesta iznosio je 5.250 maraka, a za njega su se borile ekipe iz mnogih gradova regije među kojima su Tuzla, Sarajevo, Bihać, Banja Luka, Zagreb, Split, Mostar i drugi, priopćeno je na službenoj internetskoj stranici globalsofta.

Prvo mjesto i nagradu od 3.000 maraka osvojili su Stefan Lalović, Željko Ikanović i Goran Milanović iz Istočnog Sarajeva s temom “City Administration & Live Room”. Drugo mjesto pripalo je studentima FSRE-a iz Mostara Leu Petroviću, Hrvoju Kožulu i Vedranu Mariću koji su za temu “Široki Brijeg's Landmarks AR” osvojili 1.500 maraka, dok su na trećem mjestu s nagradom od 750 maraka završili Petar Šiljeg i Bruno Šiljeg iz Ljubuškog s temom “Traffic Jam Detector using Live Camera Feed”.

“Prvi globalsoft hackaton bio je mnogo više od natjecanja, okupio je zaista sjajne umove iz svih dijelova regije, a sudionici su imali zadatak smisliti rješenja na temu ‘Inovacije pametnih gradova’, koja bi doista naše gradove mogla učiniti pametnijima, sigurnijima i održivijima”, kazali su iz globalsofta.

Ističu kako hackathone posebnima čine inovacije, razvoj vještina i umrežavanje.

“Sudionici su imali priliku razmišljati izvan okvira, učiti nove tehnologije i povezivati se s istomišljenicima dok su rješavali stvarne probleme. Bilo je to mjesto za pomicanje granica mogućeg, a naši timovi su to i učinili”, navode iz globalsofta.

Ovaj hackathon je, kako kažu, testirao kreativnost i izdržljivost natjecatelja.

“Natjecatelji su bili jaki, dolazeći iz različitih sredina i s različitim pogledima. Projekti su se kretali od sustava za pametno upravljanje prometom do aplikacija proširene stvarnosti koje su oživjele lokalne znamenitosti. Svaki projekt imao je nešto drugačije za ponuditi, što je sucima otežalo posao”, kazali su iz globalsofta, te naglasili kako su zadovoljni uspjehom njihovog prvog hackatona.

“Već planiramo još veći i bolji hackathon sljedeće godine s novim izazovima, više sudionika i prilikama za još više inovativnih ideja. Ovaj vikend nas je naučio da kada se kreativnost i suradnja spoje, događa se čarolija”, stoji u priopćenju.

Hackathoni su postali nezaobilazni dio tehnološkog svijeta, služeći kao središte inovacija i kreativnosti.

Ovi intenzivni događaji okupljaju ljubitelje tehnologije iz različitih područja kako bi se suočili sa stvarnim izazovima unutar ograničenog vremenskog okvira. Obično traje 24 do 48 sati, tijekom kojeg pojedinci ili timovi intenzivno rade na softverskim projektima.

Pojam “hackathon” kombinira riječ “hack” koja se odnosi na istraživačko programiranje i “marathon”, naglašavajući izdržljivost potrebnu za završetak takvog poduhvata.

Izvor hocu.ba

Share. Facebook Twitter LinkedIn Telegram Email

Možda Vas i ovo interesuje

Pružena podrška vraća osmijehe na lica ljudi

17.05.2025

Danas je Dan rijeke Une – čuvajmo njenu ljepotu za buduće generacije

17.05.2025

Dok se narod guši, nadležni tvrde da su im vezane ruke: Bukova Kosa kao simbol “otrovnog partnerstva” vlasti i profita

17.05.2025

Nova šansa za konkretne promjene u lokalnim zajednicama

16.05.2025

Subota za pamćenje na Bunici: Zajednica se okuplja da uradi više dobra

16.05.2025

Jedini priručnik koji će ti trebati da baš razumiješ svoj biznis

16.05.2025
Najnoviji članci

Otvoren poziv za Školu dokumentarnog filma u Brčkom

18.05.2025

20 godina stavljanja žrtava na prvo mjesto: Konvencija Vijeća Evrope i dalje naše najjače oruđe za suzbijanje trgovine ljudima

17.05.2025

Pružena podrška vraća osmijehe na lica ljudi

17.05.2025

Panel diskusija: Antirodna mobilizacija u BiH i regionu – Šta mogu učiniti civilno društvo i institucije?

17.05.2025
Ne propustite
Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira

POMOZI.BA OPET U ULOZI DRŽAVE: NAKON KATASTROFALNIH POPLAVA ODLUČILI SE NA OSNIVANJE CENTRA ZA SPASILAČKE PSE

14.05.2025

Od Udruženja Pomozi.ba navikli smo samo na pozitivne priče, humanost, solidarnost i ni ovaj put…

Pozivnica: online akademija „Rodna ravnopravnost u procesu EU integracija

13.05.2025

DEVETI MAJ: DAN POBJEDE NAD FAŠIZMOM I DAN EVROPE

09.05.2025

SOCIOLOG PAŠIĆ OTKRIVA: POLITIČARI U BiH NE UPOTREBLJAVAJU POJAM STANOVNIŠTVO VEĆ  NAROD JER JE POGODAN ZA MANIPULACIJU

08.05.2025

Mreža Mira Newsletter

Dnevni sažetak informacija sa web stranice Mreže za izgradnju mira


    Please prove you are human by selecting the tree.

    Udruženje mreža za izgradnju mira
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    • Tim Mreže mira
    • Članice
    • Strateški dokumenti
    • Upravna tijela
    Podržite naš rad, naš račun je 1541802011289109
    © 2025 Mreža Mira. Developed by nBTA.
    Unless otherwise stated, content on the website is licenced under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.