Na području Unsko-sanskog kantona aktivna su brojna udruženja žena koja kroz različite aktivnosti daju doprinos društvenoj zajednici, a prvenstveno kroz očuvanje i promovisanje kulture i tradicije naroda Bosanske krajine.
Nastala su uglavnom u seoskim sredinama, tokom spontanih i svakodnevnih druženja, u Bosanskoj krajini poznatih kao ženska sijela.
Upravo tokom takvih druženja rodila se ideja o zajedničkom angažovanju žena u velikokladuškoj Mjesnoj zajednici Crvarevac. Bilo je to, saznajemo od Senajde Mašinović, predsjednice Udruženja “Đul“, tačno prije deset godina.
„Te 2013. godine imale smo običaj da se povremeno, uz kafu i kolače, družimo i razgovaramo o svakodnevnim temama. Tokom jednog od tih druženja došle smo na ideju da se organizujemo u vidu udruženja ili asocijacije žena. Bilo nas je tad 15-tak i počele smo da povremeno provodimo određene aktivnosti i akcije u Crvarevcu. Tim akcijama ubrzo su odazvale i brojne druge žene, te smo 2015. godine registrovali Udruženje „Đul“ Crvarevac.
Odmah nakon registracije, donošenja pravilnika i planova, vrijedne članice nastavljaju s brojnim aktivnostima, a kao prioritet izdvajaju osnivanje kulturno-umjetničkog društva unutar Udruženja, kako bi kroz različite sekcije od zaborava sačuvale sve ono što je vezano za život i običaje ovog kraja.

„Ubrzo nakon pokretanja sekcija predstavile smo se mještanima Crvarevca, s obzirom da smo i prije toga bile poznate po organizovanju humanitarnih akcija, dobile smo podršku i mještana, i lokalne zajednice, te naše dijaspore. To nam je pomoglo da organizujemo i Veče folklora, manifestaciju na kojoj je učešće uzelo deset KUD-a iz USK. Od tog vremena do danas, a kada je riječ o kulturno- umjetničkim sekcijama, predstavili smo se javnosti u više gradova BiH, regije, Turske i Austrije, gdje smo učestvovale na manifesaciji „Fest Bošnjaka“, navodi predsjednica Mašinović.
Solistica hora Zemka Mašinović, kako kaže, sretna je što je članica Udruženja i što na nastupima može izvoditi izvorne pjesme.
„Hor je nastupao u brojnim gradovima, izvodimo tradicionalne pjesme, to su tekstovi koji su davno naši stari pjevali, a mi ih naučile još u djetinjstvu. Izvodeći ove pjesme želimo da ih sačuvamo od izumiranja i zaborava“.

Žene iz Crvarevca, odane očuvanju ručnog rada, tokom druženja izrađuju brojne unikatne odjevne i ukrasne predmete. Najaktivnija među njima, Derviša Čordić, rado se sjeća dana kada je zajedno s majkom vezla, plela, kerala, heklala, kako bi što ljepše ruho, kada za to dođe vrijeme, imala.
Ostatak teksta pročitajte na snagalokalnog.ba