Close Menu
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Facebook X (Twitter) Instagram
U TRENDU
  • Javorwood Festival u čast Erdoana Morankića njegov rad postavio u šumu Javorovog Dola: Ostavio je snažan trag
  • Javni poziv za angažovanje studenata volontera
  • Javni konkurs za finansiranje projekata udruženja osoba sa invaliditetom, javnih kuhinja i sigurnih kuća u Federaciji BiH za 2026. godinu. 
  • Otkrijte raskoš istanbulske baštine u Muzeju mozaika Zeytinburnu
  • Poziv mladim bosanskohercegovačkim i francuskim umjetnicima
  • Pametne užine, zdrava djeca: NutriPorcija u službi dobrih navika
  • Molitva pred bolnicom i(li) pritisak na žene: Kampanja zastrašivanja i zadiranja u privatnost
  • Otvoren poziv za osoblje – Mostar Summer Youth Program (MSYP)
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
  • NASLOVNA
  • VIJESTI
  • AKTIVNOSTI MREŽE
    • Saopštenja Mreže mira
    • Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira
    • Mladi za mir
    • Sjećanje na Gorana Bubala
    • Naše djelovanje
    • Naš osvrt i vaša riječ
  • REGION
  • LJUDSKA PRAVA
    • Ljudska prava
    • Škole u izgradnji mira i ljudskih prava
    • Feminizam i rodna ravnopravnost
  • RESURSNE INFORMACIJE
    • Pozivi za projekte
    • Poslovi
    • Stipendije i studij
    • Edukacije, seminari i konferencije
    • Takmičenja i nagrade
    • Volonterski angažman i stažiranje
    • Najave i događaji
    • Baze podataka
    • Arhiva
  • ČLANCI I PUBLIKACIJE
    • Članci i publikacije
    • Eko vijesti
    • Kultura
    • Obrazovanje
    • Intervju
    • Razno
  • O NAMA
    • Članice
    • Upravljačka tijela
    • Upravna tijela
    • O Mreži za izgradnju mira
    • Strateški dokumenti
    • Godišnji izvještaji
    • Donatori Mreže mira
    • Kontakt
    • Impressum
Udruženje mreža za izgradnju miraUdruženje mreža za izgradnju mira
Aktivnosti članica Mreže za izgradnju mira

MEĐUNARODNI DAN SPOMENIKA I SPOMENIČKIH CJELINA

18.04.2025Nema komentara
Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Osamnaesti april je poznat kao Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina koji organizuje Međunarodno vijeće za spomenike i lokalitete (ICOMOS). Tim povodom, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) podsjeća javnost na podatke Centralne evidencije spomenika (CES) čiji je tvorac. Ova baza podataka obuhvata informacije o više od 3.500 spomen-obilježja i rezultat je istraživanja urađenog 2016. i narednih godina. Radi se isključivo o spomenicima posvećenim ratnim stradanjima devedesetih na području Jugoslavije, a koji su izgrađeni u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji.

Prema popisu CES-a, u Bosni i Hercegovini je izgrađeno više od 2.100 spomenika koji su posvećeni stradanju civila i/ili boraca tokom rata 1992-1995. Veći broj mapiranih spomenika nalazi se na području Federacije BiH (više od 1.400), a takođe regija u kojoj je popisano najviše spomenika je u Federaciji (Tuzlanski kanton sa ukupno 288 spomenika). U Republici Srpskoj najviše spomenika je popisano na području Bijeljinske mezoregije, uključujući i subregiju Zvornik (ukupno 231 spomenik). Mreža spomenika posvećenih ratnim devedesetim godinama svakodnevno raste i širi se, a u njoj najveći broj zauzimaju spomenici posvećeni borcima, potom slijede oni posvećeni borcima i civilima, pa tek onda civilnim žrtvama rata.

U Bosni i Hercegovini danas ne postoji jedinstveno ustanovljena službena memorija, nego je na sceni više politika sjećanja. U društveno-političkim prilikama opterećenim nacionalizmom, stalnim kreiranjem memorije, stvaranjem tradicija, redefiniranja odnosa prema memoriji „prethodnog društva“, veliki broj izgrađenih spomenika 1992-1995. svjedoči o potrebi društva izašlog iz traumatičnih ratnih događanja da se sjeća. Ali, u isto vrijeme taj broj pokazuje koliko je izgradnja spomenika u Bosni i Hercegovini važno političko pitanje na osnovu koga službene strukture veoma aktivno, u javnom prostoru iskazuju najprije etnocentrično sjećanje i na osnovu koga se spomenici u svim svojim oblicima i formama koriste u oblikovanju poželjnog  narativa o prošlosti.

Proces memorijalizacije i akcije podizanja spomenika u Bosni i Hercegovini pokazuju koliko je kultura sjećanja važno pitanje koje bitno utiče u procesima izgradnje našeg odnosa prema nedavnoj prošlosti. Uprkos važnosti ove problematike, na državnom nivou i dalje ne postoji uređena zakonska regulativa koja bi jasno propisivala osnovne kriterijume za izgradnju spomenika, kao i transparentu raspodjelu novčanih sredstava u ove svrhe.

Analiza spomenika 1992-1995. i stanje na terenu uglavnom potvrđuju suprotstavljene, isključive, sukobljene narative etnocentrične kulture sjećanja, prisutne na današnjoj društvenoj i javnoj sceni u Bosni i Hercegovini. Broj spomenika gotovo svakodnevno raste i dalje se koriste za nacionalnu homogenizaciju i oblikovanje društveno poželjnog tumačenja ratnih događaja.

Neminovno je da današnje politike sjećanja koriste spomen-obilježja kao alate u sprovođenju njihovih strategija reprezentacije ratne prošlosti devedesetih čime samo produbljuju već postojeće sukobe sjećanja i čine da međusobne vidljive i nevidljive linije koje nas razdvajaju postanu još izražajnije.

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.—

Share. Facebook Twitter LinkedIn Telegram Email

Možda Vas i ovo interesuje

Javorwood Festival u čast Erdoana Morankića njegov rad postavio u šumu Javorovog Dola: Ostavio je snažan trag

16.02.2026

Otkrijte raskoš istanbulske baštine u Muzeju mozaika Zeytinburnu

16.02.2026

Pametne užine, zdrava djeca: NutriPorcija u službi dobrih navika

16.02.2026

Ado Hasanović: Od dječaka iz Srebrenice do reditelja u izboru za italijanski Oscar

16.02.2026

Tajo, oni se ne boje: Ubistvo u tramvaju 2008. i ubistvo tramvajem 2026.

16.02.2026

U Sarajevu postavljeni digitalizovani kontejneri za tekstilni otpad

16.02.2026
Najnoviji članci

Javorwood Festival u čast Erdoana Morankića njegov rad postavio u šumu Javorovog Dola: Ostavio je snažan trag

16.02.2026

Javni poziv za angažovanje studenata volontera

16.02.2026

Javni konkurs za finansiranje projekata udruženja osoba sa invaliditetom, javnih kuhinja i sigurnih kuća u Federaciji BiH za 2026. godinu. 

16.02.2026

Otkrijte raskoš istanbulske baštine u Muzeju mozaika Zeytinburnu

16.02.2026
Ne propustite
Članci i publikacije

Fondacija lokalne demokratije predstavlja video:„Vaša podrška je njena snaga“ –  Žrtve seksualnog nasilja nisu i ne smiju biti same

10.02.2026

U videu se pojavljuju glumci koji tumače predstavnike/ce policije, centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova,…

Saopštenje Kuće ljudskih prava Banjaluka povodom rješenja Ustavnog suda Republike Srpske

05.02.2026

Međunarodna unija Roma traži članstvo u novom Vijeću za mir SAD-a

30.01.2026

Novi ustav ili povratak institucijama: DVA POGLEDA NA IZLAZ IZ USTAVNE KRIZE U BIH

12.01.2026

Mreža Mira Newsletter

Dnevni sažetak informacija sa web stranice Mreže za izgradnju mira


    Please prove you are human by selecting the flag.

    Udruženje mreža za izgradnju mira
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    • Tim Mreže mira
    • Članice
    • Strateški dokumenti
    • Upravna tijela
    Podržite naš rad, naš račun je 1541802011289109
    © 2026 Mreža Mira. Developed by nBTA.
    Unless otherwise stated, content on the website is licenced under a Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.