Seminar pod nazivom “Mladi i društvene mreže: efikasna komunikacija u digitalnom dobu” bio je sjajna prilika za profesionalni razvoj službenika za mlade i uposlenika institucija vlasti, kao i za razmjenu iskustava i umrežavanje s kolegama iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine.
S obzirom na to da su društvene mreže danas glavno sredstvo informiranja mladim ljudima, fokus seminara bio je na razmjeni iskustava o tome kako jedinice lokalne samouprave iz kojih dolaze učesnici, komuniciraju s mladima. Također, svi prisutni imali su priliku za detaljnije razumijevanje važnosti društvenih mreža u životima mladih danas, ali i priliku predložiti konkretna rješenja i pristupe za učinkovitu i relevantnu online i offline komunikaciju s mladima.
“Seminar je ispunio moja očekivanja, jer sam dobio nekoliko ideja kako mogu unaprijediti komunikaciju naše ustanove sa mladima. Velika prednost je što su učesnici iskusni u radu s mladima iz raznih oblasti, a sa druge strane imaju iskustvo u funkcionisanju sistema njihovih lokalnih zajednica”, rekao je Zoran Jakšić, uposlenik Javne ustanove „Dom mladih“ Trebinje.
U sklopu seminara, predstavnici Općine Centar Sarajevo prezentirali su najbolje prakse Općine u radu s mladima, te podijelili svoja iskustva sa učesnicima. Također, Nino Stojić, službenik za mlade u Gradskoj upravi Čapljina, izložio je svoj pristup komunikaciji s mladima u digitalnom dobu. Nino je pokrenuo web portal www.capljina-mladi.info, na kojem redovno objavljuje važne informacije za mlade i udruženja koja rade s mladima, čime doprinosi boljoj povezanosti i informiranju mladih u svojoj zajednici.
“Seminar je bio izuzetno zanimljiv jer je na drugačiji i specifičan način pokazao kako možemo poboljšati komunikaciju s mladim ljudima. Iako svakodnevno koristim društvene mreže, nisam bila svjesna koliko su one korisne za bolju vidljivost rada lokalne samouprave mladima i za naglašavanje prilika i mogućnosti koje im se nude. Iskustva i znanje koje sam stekla na seminaru nastojaću da prenesem i kolegama koji su zadužni za poslove informiranja”, navela je Amra Bojičić, uposlenica Općine Ilidža.
Dakle, današnjem digitalnom dobu, društvene mreže postale su ključni alat za efikasnu komunikaciju i informiranje, kako za građane, tako i za institucije. Upravo zato, ovaj seminar rezultirao je i preporukama za institucije:
- Prema podacima DateReportal u BiH ima više od 2 miliona korisnika društvenih mreža. Zato, institucije ukoliko žele pravovremeno informirati javnost i građane neophodno je da pojačaju svoje prisustvo na društvenim mrežama, ali i da sadržaj koji već objavljuju prilagode najnovijim trendovima. To bi značilo da institucije trebaju strateški pristupiti ovom izazovu i na najbolji mogući način odgovoriti potrebama građana. Tako se podstiče transparentnost, povećava interakcija sa građanima i doprinosi demokratizaciji.
- Pored prisustva na društvenim mrežama, važno je digitalizirati i druge procese i procedure unutar institucija kako bi pristup uslugama koje institucije nude bile lakše, brže i jeftinije za građane.
Svjesni svih izazova s kojima se službenici za mlade susreću u svakodnevnom radu, Institut za razvoj mladih KULT nastavlja biti podrška i doprinositi dodatnom razvijanju vještina i znanja službenika za mlade.
Radujemo se novim koracima i zajedničkim aktivnostima za bolji položaj mladih u Bosni i Hercegovini!