Institut za razvoj mladih KULT u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu danas je organizirao panel “Ne pakujemo kofere već ideje: Obrazovanjem i biznisom ka budućnosti koju biramo”, u okviru kampanje #JOSUVIJEKSAMTU.
Panel je bio sjajan povod za okupljanje studenata i mladih ljude iz različitih sfera, kako bi zajedno otvorili iskren dijalog o izazovima ali i prilikama i budućnosti mladih u Bosni i Hercegovini.
„Formalno i neformalno obrazovanje imaju moć da kreiraju puteve do samosvjesnih, odgovornih i osnaženih pojedinaca. Institutova kampanja #JOSUVIJEKSAMTU poziv je na ostanak koji ima smisla, koji znači graditi, stvarati, mijenjati i stvoriti mogućnosti ovdje, kod kuće“, navela je Ajka Rovčanin, izvršna direktorica Instituta za razvoj mladih KULT.
„Misija nas, akademskog osoblja, jeste da širimo znanje, a znanje koje stičete, ideje koje razvijate, energija koju unosite – to su najsnažniji temelji budućnosti. Nemojte čekati da prilike i poslovi dođu do vas – vi ih kreirajte!“, rekla je Amila Pilav Velić, prodekanesa za naučno-istraživački rad i projekte na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Osim prilike za razgovor, panel je postao platforma za razmjenu ideja, inspiraciju i konkretne primjere kako se mladi mogu osnažiti i aktivno kreirati svoju budućnost, u svojoj zemlji.
Kroz iskrene i iskustvom praćene priče panelista – dr. Anesa Hrnjića sa Ekonomskog fakulteta UNSA, Amile Nuhić, vlasnice veterinarske apoteke „Linea Alba“, Adne Salman – Perva, vlasnice salona vjenčanica „Tiara“ i učesnice kampanje #JOSUVIJEKSAMTU te Isidore Mandić, studentice i aktivistkinje, mladi su mogli čuti koliko je važno obrazovanje za karijeru i budućnost, kako izgleda put pokretanja vlastitog biznisa ali i borba za ostanak i uspjeh u BiH.
Kroz interaktivnu diskusiju, studenti su podijelili svoje dileme, mišljenja i planove za budućnost. Panel je otvorio prostor za ohrabrujuće poruke – da promjena počinje od pojedinca, da snovi ne poznaju granice i da BiH može biti mjesto gdje je uspjeh moguć, ukoliko mladi odluče da budu dio te priče.
„Prvenstveno jako mi je drago što sam danas ovdje, posebno nakon ovog inspirativnog panela. Ja sam student Pravnog fakulteta i meni je pojam pravde jako važan. Često čujem ljude kako kažu da u BiH nema pravde, ali niko se ne zapita zašto je to tako i ko je kriv za to. Smatram da smo svi odgovorni, da svi mi moramo poći prvo od sebe, jer samo na taj način možemo djelovati na cjelokupnu zajednicu i biti dio promjene“, rekao je Ahmed Hodžić, jedan od učesnika.
“Bilo je zanimljivo čuti priče panelista o njihovom poslovnom, ali i životnom iskustvu kako u našoj državi tako i van nje. Sa današnjeg panela odlazim u razmišljanju o mojoj budućnosti i o raznim prilikama koje mi se nude na različitim mjestima. Divan segment mi je bila i diskusija studenata gdje sam uživala slušajući različita mišljenja o tome kako uspjeti i kako se prilagoditi ako izaberemo da svoju karijeru gradimo daleko odavde, ali i kako uspjeti i kako zaista zablistati i na našem tržištu rada”, dodala je Armina Bukalo, studentica EFSA.
Mladi nisu samo budućnost – oni su sadašnjost. Svojom energijom, idejama i hrabrošću, oni već mijenjaju zajednicu i kreiraju drugačiju sliku društva.
Ovaj panel još jednom je pokazao koliko je važno čuti glas mladih i pružiti im podršku da stvaraju i vjeruju.
Institut za razvoj mladih KULT se zahvaljuje Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu na saradnji ali i svim učesnicima na doprinosu i današnjoj inspirativnoj atmosferi.
Serijal videa u sklopu kampanje #JOSUVIJEKSAMTU moguće je pogledati OVDJE, a galerija fotografija dostupna je OVDJE.